Nejvíce úmrtí je na Lysé hoře

Nejvíce úmrtí je na Lysé hoře

Lysá hora v Beskydech je nádherným místem pro turisty, ale věděli jste, že tam zemřelo dvakrát více lidí, než na Sněžce?

V letech 1966-2006 umřelo na Lysé hoře dvacet osob. V posledních pěti letech toto smutné číslo ještě vzrostlo na hodnotu 27 (2007 – 2, 2008 – 1, 2010 – 1, 2011 – 3 osoby), uvedl náčelník horské služby – Beskydy, Radim Pavlica.

Jak už jsem se zmínil, Lysá je pro turisty atraktivní. Dokazuje to také hlasování z roku 2010, které zorganizoval portál Treking.cz. Otázka zněla: „Která hora je v ČR nejkrásnější?“. Kdo myslíte, že vyhrál? No Lysá! Její přednosti jsou zejména výhledy do okolí a fyzická náročnost, kterou nejlépe vystihuje převýšení 908 metrů (z Ostravice).

Příčiny tragédií

V mnoha případech si lidé za neštěstí mohou sami. Narážím tím na přecenění svých sil (infarkty, mrtvice, vyčerpání atd.) a nápady typu „půjdeme mimo stezku“ nebo „vylezeme Lysou v noci“ apod.

Samozřejmě, že i příroda hraje svoji roli. Pro královnu Beskyd je typické rychle se měnící počasí a je jedno, jestli je zima nebo léto. Příkladem může být moje zkušenost z roku 2008. Když jsem svoji pouť k vrcholu začínal, byl krásný, říjnový, slunečný den. Při sestupu se počasí změnilo tak, že viditelnost byla sotva dva metry a rotující krystalky sněhu mě štípaly v očích. Dokážu si představit, že když někdo v tomto počasí zvolí cestu neznámou zkratkou, může se ocitnout v život ohrožující situaci.

Jak kritickým situacím předejít, a to nejen v Beskydech?

1) Základem je si zjistit předpověď počasí. Sám považuji meteorologii spíše za vědu teoretickou (co se týče hor), ale někdy mají ti kluci     pravdu.

2) Dobré je také vyrazit brzy ráno, a to hned ze dvou důvodů. Prvním je stabilita počasí a druhým časová rezerva. Nikdy nevíte, co se       po cestě přihodí a strávit noc někde zabivakovaný není zrovna příjemné.

3) Vždy u sebe mějte nabitý mobil. Důvod asi nemusím vysvětlovat.

4) Dobře si zjistěte trasu výstupu a není špatné mít sebou mapu nebo GPS s uloženými body.

5) Více je někdy opravdu více. Narážím tím na zásobu jídla, pití, oblečení a zdravotního materiálu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: