Nejrychlejší muž Eigeru si udělal ledolezecký maraton

Nejrychlejší muž Eigeru si udělal ledolezecký maraton

Od roku 2011 se vede spor o tom, kdo je nejrychlejší muž Eigeru. Ueli Steck nebo jeho krajan Dani Arnold (29). Jisté je to, že Dani patří stejně jako Ueli k těm nejlepším. Tentokrát se připomenul přelezením tří extrémně těžkých mixových cest za jeden den.

Dani je švýcarský horolezec, který se dostal do podvědomí veřejnosti svým výstupem z roku 2011 v severní stěně Eigeru. Dani výstup zvládl za neuvěřitelných 148 minut. Ueli Steck byl v roce 2008 o 19 minut pomalejší.

Danimu se však vytýká to, že jeho famózní běh stěnou z roku 2011 není tak hodnotný jako ten od Ueliho. Důvodem je to, že Dani využil fixních lan v místě zvaném Hinterstoisserův traverz. Další „kaňkou“ je podle některých to, že nevystoupil v oficiálním zimním období.

Dani dokazuje, že patří ke špičce

Své unikátní schopnosti prokázal 17. ledna, když ve švýcarském Breitwangflue přelezl tři nejobtížnější mixové cesty v této oblasti, a to za jeden den.

Aby to stihl, tak si musel pořádně přivstat, protože už v 5:30 vyjížděl z nedaleké vesničky Kandersteg. Do první cesty Flying Circus (M10, 165 m) nalezl se svým lezeckým parťákem Walterem Fetscherem v 8:00. Flying Circus byla svého času (1988) nejobtížnější mixovou cestou na světě. Z původně plánované trasy museli trochu uhnout kvůli nedostatku ledu.

V cestě Mach 3, foto: visualimpact.ch - Thomas Senf

Už v 11:30 Dani stoupal v cestě Mach 3 (IV M9, 150 m). Tentokrát mu byl parťákem Renato Gisler. Svoji trilogii završil v devět večer, když zvládnul nejdelší ze tří cest, která se nazývá Crack Baby (IV WI 6). Je dlouhá 340 metrů a k jejímu zvládnutí potřeboval čtyři a půl hodiny.

Dani tak v podstatě zvládl 655 metrů velmi obtížného lezení v ne zrovna ideálních podmínkách. 29 let starý Švýcar k tomu řekl:

„Byl jsem si docela jistý, že se mi to povede, ale už v první délce jsem si uvědomil, že to nebude snadné. Podmínky pro ledolezení byly daleko od ideálu. Připadal jsem si jako slon v porcelánu. Při každém pohybu se led lámal.“

I když Daniho obtížné podmínky vyčerpaly dvojnásob, určitě je dobře připravený pro nastávající cestu do Patagonie, kde mu bude parťákem David Lama.

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: