Nejkrásnější neslezená linie v Patagonii už je minulostí

Nejkrásnější neslezená linie v Patagonii už je minulostí

Každé mety musí být jednou dosaženo. Aspoň podle tohoto hesla se řídila španělsko-francouzská expedice, která přelezla jihovýchodní hřeben skalní věže Cerro Murallón (2656 m).

Cesta jihovýchodním hřebenem platila za nejhezčí neslezenou linii v Patagonii a teď toto žezlo musí převzít jiný patagonský velikán, protože podle serveru pataclimb.com pětice horolezců ve složení Lise Billon, François Poncet, Jeremy Stagnetto, Jerome Sullivan a Pedro Diaz vytvořila novou cestu, ve výše zmíněném hřebeni.

Nazvali ji Pillar del Sol Naciente“, což by mělo znamenat Pilíř vycházejícího slunce“ (pokud je to špatně, tak se omlouvám, ale může za to „strejda google“). Linie je dlouhá tisíc metrů a je ohodnocena za  7b, A1 WI6 M6. To v překladu znamená těžké mixové lezení, hodně těžké skalní lezení a ledolezení z říše snů. Výstup jim zabral devět dní.

Cesta Pillar del Sol Nacient na Cerro Murallón. Foto: Rolando Garibotti / Pataclimb

První pokusy o tuhle trasu probíhaly už v roce 1974, kdy se o ni snažili legendární argentinští horolezci Jose Luis Fonrouge a Rafael Juarez. Poprvé na vrcholu Cerro Murallón stanula italská expedice v roce 1984.

S využitím pataclimb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: