Nechte se vést naviiONem

Nechte se vést naviiONem

V době, kdy stalo módou zdobit okresní silnice cykloznačkami a také v době převratné technologie satelitní navigace GPS, se zrodil velice pozoruhodný nápad. Jde o podstatně vylepšený cyklocomputer, který na základě skutečně ujeté vzdálenosti, odměřené otáčkami kola, dokáže dobře navigovat cyklistu po vybrané trase. Řeč je o naviiONu – digitálním cykloprůvodci z české dílny …

Zkušenosti čtenářů

Jan Merhaut

NaviiON jsem měl možnost si vyzkoušet. Především je třeba poznamnat, že naviiON není tak úplně českým vynálezem, využívá prncip navigace z německého přístroje ciclo NAVIC, má ovšem širší možnosti, zejména relativně snadnou tvorbu vlastních tras a hlasový záznamník.
Pokud jde o předávání tras kamarádům, je GPS stokrát lepší, protože nevyžaduje aby jezdec během výletu (tvorby trasy) zaznamenával průjezdy každou křižovatkou včetně zadání jejího tvaru a způsobu průjezdu (graficky nebo hlasem). Údaje nadmořské výšky a teploty lze zaznamenávat a ukládat do PC třeba z cyklocomputeru ciclomaster CM 414 Alti M nebo novějšího CM 436, případně z HAC 4, který navíc zaznamenává i tepovou frekvenci a pro aktivního sportovce je tím rozhodně užitečnější. naviiON se může uplatnit třeba v půjčovnách jak je v článku uvedeno, jeho hlavním handicapem ale je nutnost omezit se jen na přesné projetí již existující trasy – po opuštění trasy je návrat na ni v jiném bodě prakticky neproveditelný. GPS Garmin GEKO 201 za 6900 Kč je universálnějším navigačním prostředkem.

Zdeněk Bartoš

1, pro upřednostňování GPS je prvotní otázka co nejuplnější dostupnosti navigačního signálu z družic. Až bude v Evropě/na světě plošně 99,9% dostupnost signálu, tak bude možné tvrdit, že s GPS vždy cestu dál ze složité křižovatky lehce určím….

2, GPS (ale časem asi i naviiON) prochází neuvěřitelným technickým vývojem a ne každý má doma novější GPS s možností zaznamenat 10 tras, každou až s 10000 body (trackpointy). P.S. – ukládají-li se souřadnice trackpointů např. po 10 m, jde tak zaznamenat do jedné trasy cca 100 km jízdy…

3, spotřeba energie je u GPS stále mnohonásobně větší než u naviiONu a je tedy nutné s sebou na týden mít cca 7x 2 AA baterií či nabíječku a min. dvě sady příslušných baterií

4, nemožnost záznamu hlasu do GPS je mínusem a příp. textový záznam, popisující přesněji křižovatku, zdržuje stejně, jako u naviiONu. Také nemožnost uložení rozsáhlých textových souborů (třeba info na 100 stranách A4, zkopírované z webu např. o nějakém hradu či zámku) do GPS snižuje její možnosti jako elektronického informačního průvodce.

5, naviiON není pro závodníky, co sledují při jízdě místo přírody měřič tepu, ale především pro objevitele a autory nových tras, milovníky málo používaných cestiček a pro jejich následovníky

6, proč by měl autorův následovník vytvořenou trasu opouštět tak, aby se na ni ve známém bodě nemohl vrátit ? Vždyť trasa snad byla převážně vytvořena s tím nejlepším úmyslem – poskytnout následovníkům pěknou trasu, autorovu oblíbenou a kvalitně udělanou.
Navíc předpokládám, že kvalitně udělaná trasa pro naviiON bude obsahovat v příslušenství pro použití na PC i náčrt mapky s trasou (příp. fotografie obtížných křižovatek), kde budou klíčové křižovatky/body označeny příslušným číslem uvedeným v popisu trasy v naviiONu, takže pro člověka ovládajícího umění práce s mapou, nebude tak nemožné napojit se na trasu v kterémkoliv číselně uvedeném bodě (na autorem vyrobeném náčrtku či na legálně použité mapě).

7, pokud si koupím za cca 6900,- nebarometrickou GPS a za 10000,- HAC4 jsem dosti daleko od ceny naviiON Basic + pár nezbytných věcí k němu (cca 6500,- Kč).

8, některé GPS nemají zvukové upozorňování na odchylku od sledované trasy, což výrazně zvyšuje možnost jet na složitých křižovatkách jinam, než máme..

Zdraví Zdeněk – http://zbartos.tripod.com/

ROMAN_BIKE

Jak je ta věta:
„Na Compact Flash 16 MB se vejde při průměrné velikosti jedné trasy 10-20 KB přibližně 100 tras“
tak to mi nejde do hlavy, protože 20kb krát 100 = cca 2MB. K čemu je potom využito těch cca 14MB na kartě?

Z. Bartos

Nevím co je to za větu a odkud pochazí, ale je to viditelně matematická chyba. Pokud nebues vyuzivat naviiON k zaznamu zvuku ci tvorbe trasy, muzes v nem mit pri pouziti 16 MB CF karty az temer 800 jiz vytvorenych tras…
Bye Zdenek.

pavlii

mno možná do té informace zapomněli napsat i něco ohledně hlasových poznámek……jinak mám naviiON sice jen pár dnů, ale jsem z něj vyloženě nadšen – v každém případě je s tím i legrace hlavně potom při prohlížení trasy v compu a poslechu těch poznámek za jízdy :-)))) Navigaci jsem sice ještě nezkoušel, ale jsem na ní opravdu zvědav..! Pavel

ToG

Nemá náhodou Bike-O-meter (příslušenství k outdoorovému Siemensu M65) podobné funkce (teda až na ten výškoměr)?

Eams

Bike-o-meter ho podle mého názoru dokáže nahradit a ještě MT- Siemens M65 umožňuje vyfotit křižovatky a ty pak doplnit do cyklotrasy. Samozřejmě na Bajku je poměrně vyčnívající držak IBS-600 společne s mobilem hodně zranitelný. Navíc kablík k snímači (asi made in Sigma), je na bajk moc jemný a zranitelný. Chybějící výškoměr je velký mínus.
Dnes jsem se na foru SiemensMania dozvěděl že nový odolný Mobil Siemens M75 má mít příslušenství držák na kolo IBS-700 a ten by pravděpodobně měl obsahovat i výškoměr. Na oficiální stránky Siemensu však nic není. Snad se to časem vyjasní ku prospěchu cyklistů.

Cyklista ze Strakonic

Hledám a stále nenacházím. Co? Webový archiv cyklotras pořízených Bike-O-Metrem. Téměř na všech webwch o M65 píše o web archivu. Ale nikde není odkaz kde lze trasy najít. Mátě někdo informace kde lze něco podobného najít?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: