Ze života horského vůdce: Názvy krkonoš.SKI.ch bud

Ze života horského vůdce: Názvy krkonoš.SKI.ch bud

Znáte správné názvy krkonošských bud? Víte čím jsou jednotlivé boudy specifické? Horský vůdce Vojta Dvořák připravil seznam těch nejznámnějších.

VÍŘIVKA (VIROVKA) – VÝROVKA

Oblíbená bouda, kde je často opřených víc skialpových lyží než běžek. Mají rádi skialpinisty a okolo je spousty krásných terénů. A ze severní strany můžete lézt ledy. Během pandemie čínského viru byla zavřená. Promořena. Zavirovaná. Jak vlastně jinak než „virovka“. A proč vířivka? Modří už vědí!

LULNÍ BOUDA – LUČNÍ BOUDA

Na tuhle boudu mám trochu pifku. Maximálně si tam skočit lulnout. Je drahá a platí se tam přes mobily. Takže nechoďte na dvorek, mají tam záchodek. A přímo okolo boudy je to placka.

CHLAPSKÁ BOUDA – LABSKÁ BOUDA

Opravdu velká bouda na konci Labského dolu. Když to na skialpech přeženete, nezoufejte. Jezdí tam výtah. Pivo Paroháče si tu raději nedávejte. To si nechejte na Luční. Převozem to pivo vždycky klekne. Co bude dál s tímhle panelákem uvidíme. Když nasněží, na střechu vede pěkná skialpová túra.

BREBERKY – BRÁDLERKY

Tahle legendární bouda, která si zahrála i v Posledním závodu byla během pandemie vyhlášená, coby zdroj nákazy. Proto Breberky. Jinak skialpové doupě, kde točí Plzeň a budař se mihnul taky ve filmu. Poznáte ho?

BOUDA POD SMAŽKOU – BOUDA POD SNĚŽKOU

Tak tady se dobře vaří. Paří. A daří. Dobrá základna pro skialp. Kousek od parkoviště a nad boudu naše nejvyšší – Smažka! Jo a Nebuď lama!

BOUDA V BOBŘÍM DOLE – BOUDA V OBŘÍM DOLE

Oblíbená bouda pro všechny alternativní skialpinisty a skialpinistky. Pro kluky je hlavně super sjezd do Bobřího dolu!

BOUDA BLBÉ LABE – BOUDA BÍLÉ LABE

Ta rovinka od Dívčích lávek je fakt nekonečná. Úplně blbá! Radši k této boudě sjíždím Čertovou strouhou nebo z Kozích hřbetů. Na které jsem se nejlépe vyškrábal z Bobřího dolu? Jinak fajn provozovatelé a proběhlo zde několik legendárních večírků.

BUĎ FET NA ROZCESTÍ – CHALUPA NA ROZCESTÍ

Tady je to někdy rychlý! Nepodceňujte veselou borůvku. Je zrádná! Jinak základna na klíčovém místě. I kdybych měl vypustit duši, raději dojdu sem, než skončit na Klínovkách!

HLÍNOVKY – KLÍNOVKY

Tady je to fakt hlína. Si dělají z lidí srandu a tahle bouda je u spousty skialpinistů na „BLACK LISTU“. 

VRHATKA – VRBATKA

Bouda na super místě. Kousek od Mohyly. Bohužel má často problémy a má zavřeno anebo zavírá brzy odpoledne. Slunce bývá ještě hodně vysoko a člověk by rád spláchnul celodenní túru. Není mu však často dopřáno. A ochranáři se na vás rádi vrhají z téhle základny na skútru nebo čtyřkolce, jakmile šlápnete pár centimetrů mimo značku.

MARŤANOVA BOUDA – MARTINOVKA

Vysoko položená bouda pod Vysokým kolem. Okolo spousta skialpových terénů. Do Sněžných jam je to kousek. Točí tady krkonošské pivo. Krákoru. A děvčata: „Zkuste si tady objednat řezané pivo!“

MILÍŽE – MILÍŘE

Málo známa krkonošská bouda. Přesto nás několikrát potěšila a rozevřela svoji náruč.

MOUDRODOLSKÁ – MODRODOLSKÁ

Povinná zastávka při túrách v Modráku. Stačí jen na pivo nebo na „Komunistu pod ledem“. Co to je? Doporučuji se zastavit a trochu se „namoudřet“. Pod boudu „pomička“ a na jejím konci svařák.

VDĚČÍNSKÁ BOUDA – DĚČÍNSKÁ BOUDA

Horská farma a holky v dirndlech. Tady se zastavil čas. Tak se tady taky zastavte a před mega sjezdem ze Smažky se posilněte Kuřátkem plněným jedlými kaštany nebo klobásou, ze které vám bude přecházet zrak.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: