Návštěva kaple Hvězda na Broumovsku

Návštěva kaple Hvězda na Broumovsku

Srdečně vás dneska zvu na výlet broumovskou „nížinou“ s perfektními výhledy na okolní přírodní krásy a vrcholem dne v podobě výstupu ke kapli Hvězda!

Po stopách Aloise Jiráska

Náš dnešní společný výlet po krásách české země započneme u jednoho nejmenovaného obchodu v Broumově, zdánlivě zapomenutého města na východu u hranic s Polskem – není žádnou urážkou, když se o něm řekne, že je opravdu odříznuté od zbytku republiky. U tohoto obchodu totiž začíná dlouhá a již na tomto serveru zmiňovaná stezka Aloise Jiráska, přes 150km dlouhá turistická trasa značená červenou turistickou značkou. My po ní půjdeme ale jenom „kousek“.

Červená barva značek nás provází po městě a schovává se za různými rohy, je třeba nespouštět oči na zem a neustále hledat. Úzká ulička podél kostela nás nakonec vyvede skoro ven, ještě na chvíli nás možná zdrží pohled do nového parčíku Alejka, který se za poslední roky zrekonstruoval. Město Broumov pozvolna navazuje na předměstí a část Nové Město. Patrně poklidnými ulicemi pokračujeme k pomalu se zdvihajícím stěnám, klenotu místního koutu východních Čech – bystré oko rozpozná i střechu nejvyššího bodu našeho dnešního snažení – Hvězdu (672 m n. m.). Konečně se také otevírají za posledními domy výhledy – na severovýchod na Javoří hory a jeho nejvyšší vrcholek Ruprechtický Špičák (880 m n. m.) potvrzující svůj název, na jihozápad na samotné Broumovské stěny a vůbec všechny malebné louky a pastviny okolo.

Po kličkování po polních cestách, při čemž budeme určitě míjet mnoho cyklistů a rekreačních (i profi) běžců, musíme necelé dva kilometry ujít po asfaltové silnici ve vesnici Křinice, což musíme přejít bez poznámek. Myšlenky nám rozptýlí snad jenom malý rybník u cesty plný kachen a několika labutí.

Zde pozor – některé mapy (včetně online verzí) ukazují turistickou cestu červené značky vedoucí stále po asfaltu dále až k „osadě Amerika“, tato je ale přeznačená a vede po mnohem lepší variantě – nenápadnou odbočkou z asfaltové silnice doleva mezi domy (a za statkem), stezka vystoupá lehce za domy a podél břízek a jeřabin směřuje přímo proti Broumovským stěnám. Pěšina je to příjemnější, jednak vede hezčí přírodou, ale hlavně nepotkáme žádné auto, to je jisté.

Nad Amerikou, za několika domy a zejména penzionem, se stezka dostává do lesa na širokou lesní cestu a začíná nejtěžší část celého výletu, při níž se ukáže, kdo šetřil síly a kdo jimi mrhal do teď při běhání za kompozicí pro fotografii. Po necelých tři sta metrech za lesní kapličkou sv. Marie odbočuje červená turistická značka doleva po kamenných schodech do svahu a tento stav se nezmění po následující necelou půl hodinu vydatného snažení. Podél občasného, kovového a zkrouceného (leckdy úplně zbytečného) zábradlí a po rozházených, ale stále poměrně solidních kamenných schodech se nabírají výškové metry snadno – musíme jich zdolat více než 300! „Cik-caků“ uděláme nespočet a skály v dále nad námi se neohroženě přibližují.

V jednom okamžiku mineme upozorňujicí ceduli, že jsme vstoupili do přírodní památky Polických stěn, což je pro nás dobré znamení – jsme téměř nahoře a vyběhneme už jenom poslední schody vzhůru. Projdeme pod klenbou kamenného mostku a dostaneme se přímo před kapli Hvězda (672 m n. m.) neboli zdejší kapli Panny Marie Sněžné. Stavba je to unikátní – postavením, ale hlavně vzhledem.

Opravdu má půdorys jako hvězda a na střeše se tyčí daleko se lesknoucí korouhev. Typický znak zdejší krajiny, orientační bod místních obyvatel. Pěknou (a krátkou) historickou zkazku o této skoro 300 let staré budově naleznete zde na webu adrspach.cz. Od zídky kaple za mostkem jsou skvělé výhledy do celé broumovské pánve a na hraniční hory, které jsme již viděli z cesty z Broumova. Při dobrých podmínkách ale ještě mnohem dále. Bohužel v několika místech brání ideálnímu zážitku vzrostlé smrky – snad vyhlídka nezaroste úplně! Bezprostředně vedle kaple je turistická chata v alpském slohu (tudíž druhý unikátní objekt na tomto místě!) nabízející přehršel občerstvení a poskytující zázemí všem turistům – je ve středobodě několika turistických stezek – „skalní hřebenové“, cesty z Hlavňova ze západu, naší východní varianty i další vedoucí od severu.

A co my dále, když jsme si například zaparkovali auto v Broumově a potřebujeme se tam vrátit? Jednoduché – sejdeme po červené turistické značce opět zpět stejnou cestou, užijeme si kopec v opačném směru a v Americe uhneme na naučnou stezku „Proč chodit daleko“ vedoucí zpět do Broumova – je to opravdu povedená cesta vedoucí po okraji lesa směrem na jih, poté okolo několika rybníků a přes vesnici Křinice se opět napoující na červenou turistickou značku do Broumova (nebo lze dojít do Broumova i po zelené turistické značce, což je cesta o něco kratší..).

Pěkný výlet zapomenutým krajem – o to je to zde hezčí! Určitě se sem brzy vrátíme!

Trasa

Broumov – Křinice – Amerika – Hvězda – Amerika – Křinice (po NS) – Broumov (po červené) (16km)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: