Naučná stezka po stopách Václava Havla

Naučná stezka po stopách Václava Havla

Chcete poznat málo navštěvovaný kout České republiky, kam směřovaly často i kroky Václava Havla, jedné z nejznámnější a nejpopulárnější osobnosti našich (i světových) dějin? Vydejte se tedy do krkonošského regionu Mladých Buků!

Zaměření naučné stezky

Jedná se o putování po stopách Václava Havla a za přírodními krásami a historií Mladých Buků v Krkonoších. Tento městys s dlouhou historií, přírodními krásami a aktivním vyžitím se nachází ve východních Krkonoších a svým územím dnes zahrnuje dříve samostatné obce Bystřice, Dolní Sejfy s Antonínovým údolím, Kalnou Vodu, Hertvíkovice a dnes již zaniklé Sklenářovice.

Pán na Mladých Bukách a osobnost Václava Havla

Podle renesančního kronikáře Simona Huttela, který zemřel roku 1601, založil Mladé Buky roku 1008 Martin Vitanovský – pán na Mladých Bukách.

Zřícenina hradu Břecštejn, kostel s farou, kamenný most z 16. století se zvonicí ve Sklenářovicích, ochranná kaple na Rýchorách, kaple sv. Antonína v Antonínově údolí, památné stromy, skalní útvary –  to je jen stručný přehled zdejších pamětihodností.

Úchvatná příroda, neuvěřitelné výhledy z Pekelského vrchu na panorama východních Krkonoš spolu s nejvyšším vrcholem Sněžkou a bohatá nabídka služeb dělají z Mladých Buků místo, kam se lidé rádi vracejí. Okolní krajina učarovala také bývalému prezidentu Václavu Havlovi, který bydlel v době normalizace ve své chalupě na okraji obce v oblasti dnes zvané Hrádeček a rád se sem vracel následovně i jako prezident republiky. Na svém oblíbeném Hrádečku před Vánoci 2011 po dlouhotrvajících zdravotních problémech své nemoci podlehl. Za své zásluhy o obnovu svobody a demokracie v naší vlasti i osobní statečnost mu bylo 27. listopadu 1989 uděleno čestné občanství Mladých Buků.

Naučná stezka, která začíná na parkovišti Areálu Mladé Buky, pojednává o historii zdejšího kraje i dějinných událostech naší republiky.

Na 10,4 km dlouhém okruhu se seznámíte s historií lyžování Mladých Buků. Návštěvníci poodkryjí historii místního lyžařského oddílu, který vychoval mnoho reprezentantů České republiky, akademické mistry světa, účastníky olympijských her, mistry České republiky i vítěze mezinárodních kritérií.

Další stanoviště poukazují na dávné dějinné události obce a nedalekého okolí. Dozvíte se například podrobnosti o drtivé povodni z roku 1897, která přinesla do Krkonoš obraz apokalyptické zkázy nebo o smutném osudu vzdělané dívky svaté Kateřiny Alexandrijské.

Naučná stezka vede územím přírodního parku Hrádeček, jehož část je Evropskou komisí zařazena do Evropské významné lokality (ELV) v rámci území Natura 2000. Zdejší skalní útvary, stejně jako nedaleká Vlčí skála či květnaté bučiny, patří k významným krajinným prvkům na území přírodního parku.

Stanoviště u Hrádečku seznamuje návštěvníky se sídlem bývalého prezidenta Václava Havla, který je od roku 2010 čestným obyvatelem města Trutnova a byla mu také udělena Kulturní cena města Trutnova. Pořádaly se zde tradiční Divadelní sešlosti, slavily se narozeniny Olgy Havlové, organizoval se zde festival druhé kultury, vystupovala zde řada hudebníků jako například The Plastic People of the Universe či Marta Kubišová.  Zvláště po roce 68 se však Hrádeček stal dalším centrem politického odboje, připravovala se zde Charta 77 či petice Několik vět.

Stezka pokračuje přes zříceninu hradu BřecštejnPekelské rybníky a skály nad Peklem až na vrchol Pekelského vrchu, odkud je vidět nádherný výhled na východní Krknoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou.

Areálu Mladé Buky, odkud vychází naučná stezka, je pro děti připravena Čertovská stezka. Na této stezce se děti dozvědí, co všechno místní čerti dovedou. Stezka je dlouhá 500 m a má celkem 10 stanovišť. Na každém stanovišti je umístěna postava čertíka s popisem jeho nejoblíbenějších čertovin. Děti si tak mohou zasportovat společně s nimi.

Každoročně již po 3 roky Areál Mladé Buky pořádá tradiční pochod Hrádeček, který vede po trase naučné stezky. Jarní pochod již proběhl. Podzimní termín připadá na neděli 20. října 2013.

Více informací naleznete na www.areal-mladebuky.cz!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: