Nastoupejte 1400 metrů na 73 kilometrech

Nastoupejte 1400 metrů na 73 kilometrech

Drtivá většina cyklistů jezdí nejradši z kopce. Pro ty, kteří se radši na vrcholky škrábou, než je sjíždějí, mám tip v podobě cyklo výletu v Beskydech.

Nedávno jsem podnikl výpad do Beskyd. Původní myšlenka byla, že pojedu z Pržna na Lysou (taky pěkný výlet), ale kvůli zdravotním problémům mého parťáka jsme zvolili „lehčí cestu“. Paradoxně jsme si při té lehčí variantě nastoupali Lysou od moře a možná až nad vysílač Smějící se. Náhodné výlety se tak někdy vyvinou, ale odměnou nám byl dobrý pocit a bolavé nohy.

Od „O“ až do „F“

Cestu jsme začali tradičně, protože jsme vyjížděli z centra Beskyd, kterou je vesnička Ostravice. Namířili jsme si to k přehradě Šance, o které jsem vám nedávno také referoval. Asi po 1,5 kilometru cesty z Ostravice se dáte doleva (třetí odbočka od mostu). Následujících 14 kilometrů kopcovitého rázu povede krásným okolím Šance s mnoha výhledy. Po tom, co přehradu objedete, se dostanete na křižovatku s hlavní cestou.

Tady se dáte doprava, jakoby zpět na Ostravici, ale cca po kilometru odbočíte v osadě Říky doleva na cyklostezku č. 6180. Ta vás zavede až do lyžařského centra Bílá. Počítejte však s tím, že vás čekají další výškové metry, protože touto cestou vyjedete na vrch sjezdovky a až potom sjedete do Bílé (6,5 km). V nohách budete mít dalších 170 výškových metrů.

Z Bílé bude vaším dalším cílem vesnice Hlavatá. Máte dvě možnosti. V Bílé se dáte doleva, a to cca 400 metrů za kostelem. Odbočku nemůžete minout, vede přes most (řeka Bílá Ostravice). Čeká vás 13 kilometrů podél řeky Smradlavky, přes osadu Salajka, hraniční přechod Bumbálka, osadu Třeštík až do vesničky Hlavatá.

Druhá možnost je „bouchnout“ to po hlavní cestě (7 km), na které nemůžete zabloudit.

My jsme se vydali tou kratší z obou cest, protože nejezdilo moc aut.

Za Hlavatou se dáte doprava a po hlavní cestě sjedete do Horní Bečvy. Když jí budete projíždět, koukejte se po pravé straně. Časem byste měli vidět ukazatel směrem na chatu Martiňák. Kdyby vám to bylo divné, tak se radši zeptejte.

Sjezdu bylo dost, zase do kopce

Když odbočíte z hlavní cesty, tak už je to jednoduché (ve smyslu orientace). Pořád, pořád nahoru (260 výškových metrů) až dojedete na Martiňák. Odměnou za vaše snažení vám může být vychlazené pivo nebo teplý čaj – záleží na počasí.

Z Martiňáku vede krásná hřebenovka (mírně do kopce) skoro až na Pustevny. „Skoro“ píšu, protože ke konci z hřebene sjedete a budete muset zase stoupat (200 výškových metrů). Můžete se řídit podle žlutých směrovek pro cyklisty, ale věřte mi, že tady se opravdu nedá zabloudit. Cestou vás budou provázet opravdu nádherné výhledy.

Šílené koloběžky

Z Pusteven vás čeká sjezd po Knížecí, a to až do Trojanovic, ale pozor, cesta je v katastrofálním stavu, takže to moc nepouštějte a mějte oči na šťopkách !!!

K mému údivu se tady dokonce provádí byznys v podobě půjčování koloběžek a následného sjezdu dolů. Jednou jsem to jel a „fičák“ dolů si moc neužijete, protože neustále kontrolujete obrovské díry, cyklisty a v neposlední řadě rodinky s dětmi. A jezdí tudy i zásobování. Nemůžete spoléhat ani na brzdy, protože provozovateli se asi nechce platit servis. Nejlepší cesta, jak se zmrzačit.

Ale jsme na cyklo výletu, takže zpět k němu. Z Trojanovic je to už jen kousek (cca 5 km) do Frenštátu pod Radhoštěm. Tam můžete svůj výlet ukončit. My jsme si ho ještě o kousek prodloužili a náš cíl byl až Frýdlant nad Ostravicí, ve kterém jsme nasedli na vlak domů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: