Nano impregnace ochrání stan před promoknutím a prodlouží jeho životnost

Nano impregnace ochrání stan před promoknutím a prodlouží jeho životnost

Před odjezdem na kempování je dobré si zkontrolovat stan. Mezi jeho kritické vlastnosti patří odolnost vůči dešti. Rozhodně se vyplatí vzít si s sebou takový stan, který odolá dostatečnému vodnímu sloupci, a dokáže vás ochránit i před silným deštěm.

Pokud však stan už trochu promokává, můžete jeho odolnost proti vlhkosti vylepšit impregnací. Impregnace prodlouží životnost stanu a podlážky. Zejména pod stanem se totiž udržuje vlhkost, která v kombinaci s extrémním počasím dává stanu zabrat.

Impregnace stanu na bázi nanotechnologie

Jedním z druhů impregnace, který se v posledních letech objevil na trhu, je takzvaná nano impregnace nabízející vlastnosti, které běžné impregnace nemají. Název nano impregnace odkazuje na nanočástice, nebo spíše na nanotechnologii, což je obor, do kterého se vkládají velké naděje v mnoha průmyslových odvětvích. Tato technologie má výrazně vyšší odpudivou schopnost vody (nepromokavost) než tradiční impregnace, a má i další výhody. Musíme však nejprve uvést, co nano impregnace není; nejedná se o silikon, vosk, olej nebo jiný souvislý ochranný film.

Extrémně odpuzuje kapaliny, ale dýchá

Ochranu před deštěm zajišťují již zmíněné nanočástice, které pomocí nosné kapaliny proniknou hluboko do struktury textilie, a tam fungují jako extrémní odpuzovač kapalin. Nanočástice tedy netvoří souvislou neprodyšnou vrstvu, což je jedna z jejich obrovských výhod. Impregnovaný materiál stanu dýchá, a stan se tudíž nezapaří. Vzduch stále cirkuluje mezi vnitřním prostorem stanu a venkovním prostředím, a vy nemáte pocit, že se vám nedostává kyslíku. Nano impregnace totiž odpuzuje pouze kapaliny, ale vzduch propouští, a tím zachovává prodyšnost impregnovaného materiálu.

Mechanicky odolnější impregnace

Fakt, že nano impregnace netvoří souvislý film jako silikon nebo vosk, přináší ještě jednu nečekanou přednost – její mnohem delší životnost. Mechanickým namáháním materiálu stanu při běžném používání (hlavně otěrem o jiné předměty) se narušují kompaktní vrstvy běžných impregnací, které v podstatě fungují jako těsnění. Jakmile je kdekoli na povrchu stanu impregnační vrstva porušena, voda tímto místem proniká dovnitř, a nám příliš nepomůže, že ostatní části stanu vodu zadržují.

Mnohem delší životnost oproti běžným impregnacím

Jak už jsme si řekli, nanočástice se rovnoměrně absorbují do struktury materiálu, proto nejsou na efekt „porušeného těsnění“ tolik náchylné, což v praxi znamená až několikanásobně delší životnost. Nano impregnace však není všemocná, a částice se při kontaktu s kapalinou v podstatě vypírají ven, což vede k postupnému snižování účinnosti. Jde ale o pozvolný proces, který může zaručovat ochranu po velmi dlouhou dobu.

Účinná ochrana před plísní

Nakonec je dobré zmínit ještě jednu pozoruhodnou vlastnost nanočástic – výrazné antibakteriální účinky. Ty významně redukují i růst plísní a hub. Mikroorganismy jednoduše nemají nanotechnologii rády, a to je velmi výhodné jak pro udržování stanu, tak i pro prodloužení jeho životnosti.

Nano impregnace textilu a kůže NanoConcept

Nano impregnace textilu a kůže NanoConcept

Extrémní odpuzovač kapalin a nečistot

Německá impregnace na bázi nanotechnologie využívá přírodního efektu lotosového květu, který odpuzuje kapaliny a nečistoty, ale zachovává prodyšnost materiálu. Výborná pro impregnaci stanů, obuvi a oblečení. Životnost až 5 pracích cyklů.

Cena: 385 Kč

Web: www.nano-concept.cz

Zkušenosti čtenářů

Štěpán

Dalo by se to nějak rozumně využít na péřový spacák a zlepšit tím DWR úpravu svrchního materiálu? (Samozřejmě nečekám, že to nahradí stan, nebo žďárák)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: