Namasté Nepál – pomoc lidem pod Himálajem

Namasté Nepál – pomoc lidem pod Himálajem

Nezisková organizace Namasté Nepál poskytuje v zemi pod Himálajem rozvojovou a humanitární pomoc zejména v oblasti vzdělání. Její zakladatel a předseda Tomáš Beránek jezdí do Nepálu už 20 let a za tu dobu se země stala jeho „druhým domovem“. Jaké jsou podle něj nejpalčivější problémy země a proč je vzdělání klíčem k jejich řešení?

Čeho za 11 let své existence vaše organizace dosáhla?

Věnovali jsme se především stavbě škol, abychom snížili vysoké procento analfabetismu chudého nepálského venkova. Negramotnost v některých zapadlých vesnicích dosahuje až 75 %! Po výstavbě dvaceti klasických škol jsme přešli stavbu z lokálních ekologických materiálů (projekt MELA). Další z projektů – Úsměv z Nepálu – umožnil školní docházku už téměř 300 chudým žákům.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…

Proč je právě vzdělání klíčem k pomoci regionu?

Bez vzdělání skončí děti jako zemědělci na polích. Díky vzdělání se nadané děti mohou stát učiteli, lékaři, zdravotníky nebo sociálními pracovníky, což jsou profese, které v odlehlých oblastech zoufale chybí. Znalost čtení a psaní je důležitá i jako ochrana proti podvodníkům. Lidé pak nepodepíšou něco, čemu ani nerozumí, což se bohužel stává.

Lidé mají možnost pomáhat i osobně – např. výukou angličtiny nebo pomocí na stavbě škol. Jak to funguje?

Ročně vysíláme do Nepálu kolem deseti dobrovolníků, kteří v zemi tráví většinou tři, čtyři měsíce. Během té doby bydlí u místních rodin a poznají tak zemi jejich očima. Tamní lidé myslí úplně jiným způsobem než obyvatelé Západu a většinou jsou ještě nezkažení globalizací. Je to zcela jiný zážitek, než si odváží běžný turista.

Co bychom měli zažít, pokud do Nepálu zavítáme?

Nepál láká turisty nejen krásnou přírodou ale i jedinečnou kulturou tvořenou směsicí buddhismu a hinduismu, a především milými lidmi, kteří jsou ochotni se s hosty rozdělit i o to poslední, co mají. Pokud toužíte poznat Nepál z neturistické stránky, nabízíme cestu Netradičně Nepálem – uvidíte to, co běžnému turistovi zůstává utajeno, a navíc přispějete na pomoc nejchudším nepálským dětem.

Namasté Nepál

Pomozte i vy!

Zapojte do dobrovolnické pomoci u nás i v Nepálu nebo podpořte nepálské školáky v rámci projektu Úsměv z Nepálu. Vítaná je i pomoc finanční, v současnosti probíhá fundraising na školu MELA 3, při jejíž stavbě bude recyklován použitý stavební materiál. Přispět lze na účet č. 756756756/0600 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS NAMASTE 30, 60 nebo 90 (podle výše příspěvku) na číslo 87777. Více na www.namastenepal.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: