Namasté Nepál otevřelo novou školu v Nepálu. Vzdělání je pro děti z chudého venkova klíčem k lepšímu životu

Namasté Nepál otevřelo novou školu v Nepálu. Vzdělání je pro děti z chudého venkova klíčem k lepšímu životu

Nezisková organizace Namasté Nepál, z.s. se věnuje rozvojové a humanitární pomoci zejména v oblasti vzdělání. Začátkem dubna byla pod jejich záštitou slavnostně otevřena nová škola v nepálské vesnici Najágáun – v pořadí již 24. škola, kterou spolek Namasté Nepál v zemi sužované chudobou a analfabetismem za 12 let své existence pomohl postavit.

O velkou radost z nové školy se s místními dětmi při slavnostním otevření 6. dubna 2019 podělil Ing. Milan Hovorka, velvyslanec ČR pro Indii a Nepál. Původní školu ve vesnici Najágáun, ležící asi 25 km východně od Káthmándú, zničilo stejně jako asi 6000 dalších škol katastrofální zemětřesení, které zemi postihlo na jaře 2015. Nová škola má tři třídy pro asi 50 dětí. Ve vesnici Najágáun a okolí přitom žije kolem dvou stovek dětí a zdaleka ne všechny chodí do školy.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…

Budova odolná zemětřesení

Nová škola je třetí budovou z projektu MELA (v překladu ze sanskrtu místo setkávání), během jejíž výstavby byly použity lokální zdroje a recyklovaný starý stavební materiál. Školy MELA mají oproti staršímu typu větší kapacitu a jsou vzdušnější a odolnější vůči povětrnostním vlivům. Použitá speciální technologie zdí z hutnělé hlíny umožňuje rychlý postup stavby a navíc má vysokou seismickou odolnost. Jejich výstavba v chudém regionu dává také práci místním. Letos na podzim se chystá ještě rekonstrukce sousední budovy pod názvem MELA 3b, která by mohla být dokončena v únoru 2020. Momentálně se shánějí dobrovolníci na stavbu, jejichž pomoc může zkrátit dobu stavby i snížit celkové náklady.

Boj proti negramotnosti

Organizace Namasté Nepál se věnuje výstavbě škol v Nepálu už 12 let. Snaží se tak bojovat proti vysokému procentu analfabetismu na chudém nepálském venkově, kde negramotnost přesahuje hranici 70 %. Ačkoli je v Nepálu školní docházka oficiálně povinná, nikdo situaci reálně nekontroluje, škol je navíc na venkově málo a děti musí docházet za výukou i několik hodin. „Největším problémem bránícím posílání dětí do školy je nevzdělanost a chudoba. Rodiče sami nemají vzdělání a nechápou, k čemu ho potřebují jejich děti. Navíc tím, že by posílali děti do školy, přicházejí o levnou pracovní sílu při práci na políčkách od rána do večera,“ vysvětluje zakladatel a předseda Namasté Nepál Tomáš Beránek, který jezdí do Nepálu pravidelně už víc než 20 let, během nichž se Nepál stal jeho druhým domovem.

Díky vzdělání se přitom nadané děti mohou stát učiteli, lékaři, zdravotníky nebo sociálními pracovníky, což jsou profese, které v odlehlých oblastech zoufale chybí. A pokud někteří uvědomělí rodiče o vzdělání svých dětí stojí, nemohou si ho dovolit. „Státní školy jsou sice bezplatné, ale je potřeba zaplatit veškeré školní pomůcky včetně uniformy, na což chudí vesničané nemají. Proto na některých vesnicích chodí do školy sotva polovina dětí ve školním věku,“ doplňuje Tomáš Beránek. Spolek Namasté Nepál se snaží nejchudším z nich sehnat sponzory v rámci projektu Úsměv z Nepálu, což je obdoba adopce na dálku, který dosud pomohl téměř 300 chudým žákům. Pomoc se vzděláním spolek podporuje i dalšími aktivitami např. vysíláním dobrovolných učitelů angličtiny a IT do vesnických škol.

Nepál neturisticky

Fungování Namasté Nepál stojí z velké části na práci dobrovolníků. „Ročně vysíláme do Nepálu kolem deseti dobrovolníků, kteří v zemi tráví většinou tři, čtyři měsíce. Během té doby bydlí u místních rodin a poznají tak zemi jejich očima. Nepálci myslí úplně jiným způsobem než obyvatelé Západu a většinou jsou ještě nezkažení globalizací. Je to zcela jiný zážitek, než si odváží běžný turista,“ popisuje Tomáš Beránek. Nepál z neturistické stránky přibližuje zájemcům také cesty v rámci projektu Netradičně Nepálem, na nichž lze poznat to, co zůstává běžným turistům utajeno, a navíc výtěžek z nich jde na pomoc nejchudším nepálským dětem.

Namasté Nepál

Pomozte i vy!

Zapojte do dobrovolnické pomoci u nás i v Nepálu nebo podpořte nepálské školáky v rámci projektu Úsměv z Nepálu. Vítaná je i finanční pomoc na výstavbu školy MELA 3b. Přispět na novou školu lze na účet č. 756756756/0600 nebo poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS NAMASTE 30, 60 nebo 90 (podle výše příspěvku) na číslo 87777. Více na www.namastenepal.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: