Nad údolím vodopádů – Lauterbrunnen

Nad údolím vodopádů – Lauterbrunnen

Uprostřed Bernských Alp se rozkládá hluboké údolí Lauterbrunnen s mnoha vodopády a malebnými vesničkami. Kousek od stejnojmenného města se nachází ojedinělá cesta via ferrata.

Mürren je typická alpská vesnice, která má ale tu zvláštnost, že sem nevede žádná silnice. Místo je dosažitelné pouze pěšky anebo lanovou dráhou. Oblast je velmi dobře přizpůsobena pro turisty. V zimě si lyžaři užijí velké množství sjezdovek a v létě můžete navštívit velké sportovní centrum s bazénem a sportovními halami anebo chodit po okolních horách. Právě v Mürrenu se nachází velmi zajímavá ferata, která není obtížná, ale je natolik exponovaná, že rozhodně není vhodná pro začátečníky.

Nástup na feratu začíná v samém centru vesnice Mürren. Dostanete se sem lanovkou ze Stechelbergu, kde můžete nechat své auto na hlídaném parkovišti. Druhou možností je dojít sem od parkoviště po svých, a sice cestou na Gimmelwald. Počítejte se 720m převýšením a pěkně dlouhou procházkou.

Železná branka, která uzavírá tunýlek vedoucí rovnou ke skále je ideálním místem k převlečení a nasazení sedáků, pak už pro to není prostor. Ferata je vyjímečná tím, že prakticky nestoupá, spíše klesá. Po celou dobu se ale pohybujete na kramlích, žebřících, skobách či ocelových lanech a to vše na kolmých stěnách. Pod vámi je tedy neustále propast místy až 800 m hluboká. Tato přílišná expozice se nemusí zamlouvat všem, ale o to více adrenalinu ve vás uvolní.

Mezi vyhledáváním vhodného stupu či kramle se rozhlédněte směrem do údolí, nad nímž ční tři vrcholy – Jungfrau, Eiger a Mönch, které jsou odsud prakticky celý den krásně osvětleny. V závěru cesty na vás čeká malý bonus v podobě stometrového lanového mostu. Věřte, že uprostřed, kde je pohupování mostu největší, si i ten nejotrlejší turista otře pot z čela.

Ferata je přibližně 2,2 km dlouhá a strávíte na ni kolem třech hodin. Konec je pak přímo u zastávky lanovky Gimmelwald.

Nevynechejte vodopády

Do údolí Lauterbrunnen padá přes 70 vodopádů nejrůznějších výšek a velikostí. Všechny jsou krásně přístupné a dobře označené. Ke každému se váže nějaký příběh, protože sem po celá léta jezdili slavní filosofové či básníci načerpat inspiraci. U některých vodopádů jsou instalovány reflektory, které se po setmění rozsvěcují a vytváří tak nevídanou světelnou atrakci.

Švýcarsko bez rámečku 2012

Grand Tour of Switzerland – logoChtěli byste poznat všechny jazykové oblasti Švýcarska, vidět 22 velkých jezer, 11 míst zapsaných v seznamu UNESCO a projet 5 horských průsmyků? Na 1600 kilometrů dlouhé cestě Grand Tour of Switzerland to vše můžete autem či na motocyklu zvládnout za 7 dní. Pokud je cesta pro vás zároveň i cíl, chcete být svým vlastním pánem a toužíte poznat opravdu to nejlepší ze Švýcarska, je Grand Tour of Switzerland tou nejlepší volbou pro vaši příští letní dovolenou.

Více iformací o Grand Tour of Switzerland naleznete na www.MojeSvycarsko.com/GrandTour.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: