Na výlet se Špalíčkem – Vodopády Bílé Opavy

Na výlet se Špalíčkem – Vodopády Bílé Opavy

Mnoho turistů si může odškrtnout hlavní turistické vrcholy České republiky jako Sněžka, Lysá hora, Praděd a další. Jenže dosáhli jste těchto výstupů prostřednictvím zajímavých cest? Známá stezka korytem Bílé Opavy je jednou z takových cest a vede k vrcholu Pradědu.

Velká část návštěvníků Jeseníků, nejvyššího moravského a slezského pohoří, zaparkuje na Hvězdě nad Karlovou Studánkou, kyvadlovým autobusem vyjede na Ovčárnu a pokračuje dále po hřebeni, ať již na Praděd nebo Švýcárnu nebo okolo Petrových kamenů na plochý travnatý hřeben Vysoké hole. Často netuší, o co se právě ochudili.

Vodopády Bílé Opavy

Zkuste dobrodružnější variantu výstupu

Silnička z Hvězdy na Ovčárnu stoupá nad sevřeným údolím Bílé Opavy, jedné z našich nejkrásnějších horských bystřin s několika vodopády, z nichž nejvyšší padá z výšky téměř 8 m. V tomto místě pomocí dalších peřejí říčka na úseku 40 m zdolá výškový rozdíl 16,5 m. Celkem však na necelých šesti kilometrech mezi chatou Barborka a lázněmi Karlova Studánka překonává převýšení úctyhodných 550 výškových metrů. Dramatickým údolím vede turisticky značená trasa a naučná stezka, místy nám při jeho průchodu pomohou i dřevěné mostky a žebříky. Před lety dolní část zdevastovala silná vichřice. Správa CHKO Jeseníky se rozhodla nechat nápravu na přírodě, a tak stezka vede také přes mohutné kmeny s vytesanými stupy, stejně jako po povalových chodnících přes menší napadané stromy. Kromě vodopádů a peřejí zde tok vytvořil v Jeseníkách dosti ojedinělé obří hrnce.

Chodníky korytem  Bílé Opavy

Trasa naučné stezky je celoročně volně přístupná, je však třeba počítat s její větší náročností a zejména za mokra dbát zvýšené opatrnosti. Ideální je zaparkovat na Hvězdě, vyvést se kyvadlovou dopravou na Ovčárnu, návštěvu spojit např. s pohodlným výstupem na Praděd (asfaltová silnička) a podél divoké říčky sestoupit do lázní Karlova Studánka, využívajících ideálních klimatických podmínek (údajně nejčistší vzduch ve střední Evropě) a pyšnících se nádherným souborem dřevěných lázeňských domů.

Pozvánka k Vodopádům Bílé Opavy je jedním z 365 zajímavých tipů, které naleznete v knížce Špalíček výletů. Součástí Špalíčku výletů je 92 vstupenek a poukázek, které Vám jej mnohonásobně zaplatí… Naleznete mezi nimi nejen vstupenky na rozhledny, do hradů, zámků, muzeí nebo aquaparků, zoologických zahrad a dalších atrakcí (nejen) pro děti, ale i jízdenky na lanovky či lodní dopravu (vše většinou formou 1+1, tj. jednu vstupenku zaplatíte, druhou máte zdarma), poukázky do hotelů a penzionů (např. tři noci za cenou dvou), restaurací či na slevy na knížky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: