Na výlet se Špalíčkem – Kunratické Švýcarsko

Na výlet se Špalíčkem – Kunratické Švýcarsko

Kunratické Švýcarsko je malým skaním městečkem, které stojí za návštěvu. A to kvůli jeskyni Waltro, skalní kapli a turistickému chodníku, který tvoří okruh, jež vás zavede na další zajímavá zákoutí tohoto zapomenutého místa.

Malebné, přesto tak trochu pozapomenuté skalní městečko nalezneme mezi Kunraticemi u Cvikova a Drnovcem na jižním okraji Lužických hor. Ve skalách jsou tu vytesány reliéfy, k odpočinku lákají skalní lavičky, součástí je i skalní kaple a dnes již bohužel zarůstající vyhlídka – většina úprav probíhala v první třetině 20. stol.

O atraktivní oblast a její „výzdobu“ se starali především dva členové kunratické sekce  Horského spolku pro nejsevernější Čechy (Gebirgsverein für das nördlichste Böhmen)– řídící učitel Karl Beckert a četnický strážmistr Karl Bundesman. Poblíž cesty ve skalách objevíme také 8 m hlubokou, uměle upravenou jeskyni Waltro, která sloužila koncem  2. světové války jako partyzánský úkryt. Na jiném místě byla již  r. 1834 do pískovce vytesána skalní kaple, v r. 1934 zrenovovaná. Původně byla uvnitř dřevěná soška Bolestné P. Marie a později obraz Madony, který věnoval Josef Bundesman jako dík za svou záchranu při velké bouři na moři cestou z Ameriky.

Od r. 1933 vedl mezi skalami krátký vycházkový okruh. Po konci 2. světové války a odchodu německých obyvatel tohoto kraje se na kdysi proslavenou turistickou oblast zapomnělo, vyhýbaly se jí dokonce i turistické značky.  Místní nadšenci se od  r. 2005 snaží zašlou slávu obnovit, prozatím se alespoň podařilo vyznačit turistickou trasu mezi Kunraticemi a Drnovcem.

Když už v oblasti budeme, byla by škoda neudělat si krátkou vycházku od stejnojmenného motorestu na Dutý kámen – také tady se činili místní nadšenci Beckert s Bundesmanem a upravili vyhlídky, vytesali skalní lavice, reliéfy i schodiště. Hlavní slovo si však vzala sama příroda –  skalní hřbítek je pozoruhodný především sloupkovým rozpadem pískovce. Tento mimořádný geologický jev se vyskytuje i na několika málo dalších místech v okolí, takto dokonalý je však pouze tady a na skalním útvaru Varhany (Orgel) u Jonsdorfu v saské části Lužických hor. Další skalní reliéfy se dochovaly na Skále smrti jižně od Kunratic (na obě místa vede zelená turistická značka).

Přijedeme-li autem, můžeme zaparkovat na návsi v Kunraticích či Drnovci  nebo u motorestu Dutý Kámen. Dobré autobusové spojení má nedaleký Cvikov. U Kunratic sice stojí kdysi honosná budova železniční stanice, osobní vláček tudy však naposledy projel v r. 1973, o pár let později byly koleje sneseny.

Pozvánka do Kunratického Švýcarska je jedním z 365 zajímavých tipů, které naleznete v knížce Špalíček výletů 2, navazující se zcela novými tipy na výlety na úspěšný první díl Špalíčku. Součástí knihy Špalíček výletů 2 je 100 vstupenek a poukázek, které Vám ji mnohonásobně zaplatí… Naleznete mezi nimi nejen vstupenky na rozhledny, do hradů, zámků, muzeí, jeskyní nebo různých atrakcí pro děti (většinou formou 1+1, tj. jednu vstupenku zaplatíte, druhou máte zdarma), ale i poukázky do hotelů a penzionů (např. tři noci za cenou dvou) či na slevy na knížky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: