Na vlastní oči: kam směřují outdoorové značky Decathlonu?

Na vlastní oči: kam směřují outdoorové značky Decathlonu?

U představování novinek roku 2023 řetězce Decathlon nemohla redakce Světa Outdooru chybět! Jakým směrem se tedy chtějí značky Quechua a Forclaz ubírat a jaké novinky by vám rozhodně neměly uniknout?

Pokud si vše nevyzkoušíš na sobě, tak víš o tom úplně kulový! To je heslo, které razím, a tak jsem se moc těšil na konec března. Posádka Decathlonu ve složení Katka Tlachová, Jan Bláha a Jakub Slovák mě vzala na dvoudenní výlet do obřího Mountain Store, chrámu turistických značek, v Chamonix patřící pod sportovní řetězec Decathlon.  

Že by zde nefungovaly švýcarské hodinky? Stojím na ženevském letišti a řidička, která nás má z letiště vzít na cílové stanice destinace, má asi deset minut zpoždění. Má to svůj důvod. U Ženevského jezera se moc neohřejeme, pelášíme si to na francouzské hranice. Po hodince jízdy jsme v cíli. Lyžařské středisko Chamonix, u kterého se nachází obří Mountain Store sportovního řetězce Decathlon, je naše útočiště na další dva dny. V dolních partiích horského střediska už bylo sucho, ale vrcholky kopců stále kryla masivní sněhová vrstva. Štíty hor rozkládající se po všech světových stranách dávají místu absolutní magičnost. A co jsme během těchto dvou dní zažili? Produktoví manažeři nám představovali novinky roku 2023 a byl nám představen směr, jakým se chce Quechua a Forclaz ubírat.

Absolutní důraz na udržitelnost

V Mountain Store, rozkládající se na neskutečné ploše 3000 m2, je to cítit na každém rohu. Decathlon si je vědom zátěže na životní prostředí, a tak vytyčení hlavního cíle do roku 2026 bylo nasnadě. Snížit objem vyprodukované CO2 o 20 % napříč všemi segmenty – od výroby produktů (tam dokonce až o 50 %), jejich testování, až po cestování manažerů, chod prodejen. “Nezdá se to, ale je to obrovská výzva,” upozorňuje Jan Bláha, national sport leader Decathlonu. Značka, která se vždycky chlubila zejména přijatelnou cenou, jde dalšími kroky k tomu naproti. Ať už použitím recyklovaných materiálů, šetrnějších metod barvení,, výrobou v Evropě, půjčováním (ještě letos Decathlony v ČR nabídnou například kola, paddleboardy nebo stany) nebo následnou opravou produktů (spacích pytlů, stanů, trekových holí, batohů a mnoho dalšího). Také proto nově zavádí tzv. repairability index, který uvádí koeficient míry opravitelnosti daného produktu. Decathlon chce poskytnout maximální servis, aby prodloužil životnost vašeho vybavení. V neposlední řadě si Decathlon zakládá na bílé kolekci, kde se ušetří barvení a tím i dost vody. Tyto produkty jsou tak barveny zážitky. A svým příběhem, troufám si tvrdit, rozhodně uspějí. 

Decathlon nově zavádí tzv. repairability index, který uvádí koeficient míry opravitelnosti daného produktu
Decathlon nově zavádí tzv. repairability index, který uvádí koeficient míry opravitelnosti daného produktu

Pro všechny segmenty

Značky Quechua a Forclaz, jdou cestou kvality a mají za cíl oslovit všechny uživatele. Ať už se jedná o několikahodinovou túru, několikadenní trek, kempování nebo bivakování, outdoorové značky Decathlon umožňují každému uniknout ze sváru konzumního světa. Proto nabízejí jak produkty pro celé rodiny, tak pro outdoorové nadšence žijící převážnou část na horách či reagují na potřeby lidí z měst, pro které je pobyt v přírodě fascinujícím zážitkem. “Proto jde značka do třech rozdílných řad, a to s označením 100, 500 a 900 podle úrovně a očekávání zákazníka. Nejvyšší řadu ocení i profesionální sportovci, objasňuje Jan Bláha. 

Stany, kam se podíváš

Samorozkládací stan Quechua 2 Seconds F&B letos slaví plnoleté narozeniny, a tak Decathlon představil inovaci v podobě 2 seconds EASY F&BTa má samonosnou konstrukci spojenou s tlačítkem PUSH, díky kterému stan postavíš ještě rychleji. Pro hikery má nově v nabídce Forclaz stan tarp MT 900což je hybridní model (něco mezi stanem a tarpem) s váhou 1,3 kg (pro jednoho dobrodruha i ve variantě s váhou 930 gramů). Rodiny na svém roadtripu ocení střešní autostany MH500 a MH900. Pro náročné uživatele nabízí Decathlon Nafukovací stan Air Seconds Skyview Polycoton, který připomíná v dnešní době tolik populární glampingové ubytování. Do stanu se vejdou 2 matrace o šířce 70 cm, současně ho v klidu zabalíte do auta. Pozorovat hvězdy přímo ze stanu? Proč ne! Provozovatelé ubytovacích zařízení mají další možnost a vychytávku, pomyslím si.

Deathlon má ve své nabídce i tolik vyhledávané autostany
Deathlon má ve své nabídce i tolik vyhledávané autostany

Pohodlí i inovace

Za celý den jsem si mohl vyzkoušet celou plejádu rozličných produktů, které bych ideálně hned si přibalil na své letní cesty do hor. Nepromokavé a kožené boty Forclaz MT 500 Ultra Vibram jsou úžasně pohodlné. Bundy MH500 nabízí skvělou ochranu před deštěm díky třívrstvé membráně s odolností 25 000 mm a jsou dostupné v pěti barevných variantách. Na výlet do přírody i do města lze vše zabalit do batohu Quechua NH500 s odvětranými zády pro větší komfort. Pěkná stylovka do práce, ale i jako batoh na každodenní nošení mě zaujal batoh NH 500 Escape Rolltop, který má rovnou 13 kapes! Turistické sluneční brýle MH 570 jsou speciálně vyvinuté do hor, skla mají UV filtr blokující 100 % škodlivého záření. 

Pěkná stylovka do práce, ale i batoh na každodenní nošení - to je batoh NH 500 Escape Rolltop
Pěkná stylovka do práce, ale i batoh na každodenní nošení – to je batoh NH 500 Escape Rolltop

Člověk by měl tendenci hesla jako “testujeme na horách” prvotně odsuzovat. Podmínky, které zde pod Mont Blancem panují, dávají vše do souvislostí a jsem rád, že vidím reálné procesy a činy. Návrh produktů, výroba, testování, design, komunikace a zpětná vazba se zákazníky. To vše s maximálním respektem k životnímu prostředí. Při odjezdu cítím únavu po všech zážitcích, které tu nasávám. Ale také pocit, že vše mi dává obrovský smysl. Až pojedeš v létě nebo v zimě do Chamonix, neboj se přibrzdit v Mountain Storu postavený v pasivním stylu. Je poháněný částečně na solární zdroj energie a k vytápění budovy se využívá bioplyn z lidských výkalů. Věřím, že nebudeš litovat. Jen pak bude velmi těžké se odsud odtrhnout. Řada vychytávek Tě vtáhne do celého procesu.  

Zkušenosti čtenářů

Tom

Tak pokud hrají na ekologii tak řadu 100 mají rovnou zrušit 🙂 Řady 500 a 900 už mají smysl pokud vám nevadí 5-10 let „zastaralé“ materialy (jejich parametry)
Co je ale úlet kromě ambiciozních cen, kdy už nestojí polovinu oproti „značkám“ jak rok dva zpět. Tak ty nebarvené bílé varianty. Tu někdo hodně upadl…

Nikita
Tom:

Souhlas, ceny odpovídající daleko lepší konkurenci a ty bílé šílenosti, s tím Decathlon hodně přestřelil. Snažím se chovat ekologicky, ale takový stan bych nechtěla ani zadarmo…

Honza

U Decathlonu jsem dlouho váhal, ale nakonec jsem si ho celkem oblíbil. Je to taková IKEA 🙂 Jejich věci mají většinou nějaké drobné chybky, na druhou stranu za kvalitnější konkurenci si člověk připlatí, někdy i dost. Na české kopečky je to podle mě v pohodě a lovecká řada se dá docela slušně použít i jako pracovní oblečení do lesa nebo na zahradu. Takže proč ne 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: