Na Trosky: výlet k nejznámější zřícenině Čech

Na Trosky: výlet k nejznámější zřícenině Čech

Možná je to poměrně odvážné (a subjektivní) tvrzení, ale zřejmě nejkrásnější a nejznámější zřícenina hradu se nachází v Českém ráji – pojďme se vypravit za Troskami!

Nesouhlasíte-li se mnou, nemůžu vám v tom bránit, ale něco pravdy na mém tvrzení určitě bude. Však co jiného se každému vybaví při vyslovení magické formule „Český ráj“? Právě krásná zřícenina starého hradu Trosky. A ta určitě stojí za návštěvu, i když má třeba každý v rámci „nej“ určenou jinou …

Vlakem tam a zase zpátky

Místní kolorit se při cestování dá také dokonale nasát skrze místní dopravu – sice se pohybujeme pořád po území naší domoviny, nicméně i v rámci krajů se výzdoby, zastávky, nálady řidičů a úsměvy spolucestujících liší. A právě tento výlet je navržen tak, abyste mohli věci vnímat bezprostředně skrze dopravu vlakem.

Příjezd vlakem zvolte na zastávku Libuň, místní důležitou křižovatku vlakových spojů, která tak možná zdánlivě nevypadá, ale určitě jí je. Jste-li povahou trochu rebelové, můžete přeskákat koleje a přímo na západ se napojit na silnici a dojít po pár metrech na sever na křižovatku, z níž ubíhá do krajiny pod Trosky modrá turistická stezka – respektujete-li výstražná znamení a společenské normy, na toto místo přijdete po kilometrovém „obejití kolejí“, neboť modrá startuje právě u vlakové budovy. Dojděte na další křižovatku turistických cest – modré a zelenéHvozdec a odbočte po zelené turistické značce na Pařezskou Lhotu, projděte vesnicí až k zřícenině hradu Pařez.

Určitě se nenechte odradit asi padesáti schody a nahoru na skalní zříceninu si vyběhněte, krásné klenuté místnosti a členitost vyráží dech. Odtud vyměníme zelenou barvu za červenou stezku a necháme se vtáhnout hlouběji do listnatých lesů směrem na Loveč. Malou vesnicí, či spíše zhlukem chat, projděte až do Mladějova, cestou je mezi loukami jedna lavička k odpočinku, výhled z ní na Trosky je perfektní. Z Mladějova se dostanete do skálami semknutého údolí, stezka doputuje až k rybníku Doly. Ticho místního údolí vás dozajista uchvátí. Po dobré zpevněné cestě pokračujte dále na severovýchod po červené turistické značce, převážně je cesta vedena lesem a po čase se mění v klasickou turistickou pěšinu. Výhledy a terén se otevře až na tábořišti Svitačka přímo pod Troskami.

Poslední, zato však vydatné metry stoupání ke zdvihajícím se Troskám proti vám utečou rychle, cedule restauračního zařízení zve a láká již z daleka ke zhodnocení doposavadního výkonu. Zřícenina hradu Trosky (488 m n. m.) je opravdu unikát, vysoké kamenné věže s možností vyhlídek si nechá ujít jenom málokdo, příběhů a legend je potom o „Babě“, nižší z věží, a „Panně“, té vyšší, mnoho a místní znají ještě určitě další a další. Stačí jenom naslouchat. Zajímá-li vás historie a nechcete-li čekat na zpoplatněný výklad průvodce, můžete se podívat na tyto encyklopedické stránky.

Až zde budete „hotovi“ s návštěvou Trosek, focením nádherných výhledů do celého Českého ráje a s ochutnáním místní kuchyně, bude čas pomýšlet na návrat. Ten započne navázáním na červenou turistickou stezku, po níž jste přišli a po které sestupte dolů do Tachova a následně ještě níže k rybníku Vidlák, populárnímu místu zdejších táborníků i turistů. Určitě budete překvapeni milionem žab, které se stěhují z rybníku a do něj, po čase si ale kličkovat mezi skákajícími obojživelníky zvyknete.

Poslední kroky od rybníku Vidlák povedou po žluté turistické značce, která je zároveň naučnou stezkou Podtrosecká údolí a vede okolo dalších rybníků – Hrudka a Rokytnického. Cestička, pravděpodobně plná turistů, vás zavede až k vlakové zastávce Borek, odkud jistě chytnete vhodný spoj domů – pokud se tedy nechcete v malebném kraji Českého ráje zdržet ještě déle a popřemýšlet, zda jste opravdu viděli něco tak krásného, jako je zřícenina Trosek

Trasa

Libuň – Pařezská Lhota – Pařez – Loveč – Mladějov – Doly – Svitačka – Trosky – Tachov – Vidlák – Borek (ne více než 20 km)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: