Na skalách – rezervace i lanové centrum

Na skalách – rezervace i lanové centrum

Pokud vám titulek dnešního příspěvku přijde příliš obecný, tak tomu tak není. Přírodní rezervace Na skalách zabírá 4,75 ha, má nadmořskou výšku 30 – 311 metrů a leží severovýchodně od Rabštejnské Lhoty. Že ho neznáte? Tak to je nejvyšší čas s tím něco udělat a rozhlédnout se po okolí.

Druhohorní příboj

Jak asi vypadalo druhohorní moře? Vlny ohlazovaly výchozy křemencových břidlic s pravidelností přicházejícího a odcházejícího příboje. Lidová moudrost praví, že častá krůpěj i kámen proráží. Platilo to v druhohorách, platí to i dnes. Mořské vlny daly z břidličnatého sevření vystoupit pevnějšímu křemeni. Jiným důkazem jsou vodou ohlazené oblázky a valouny pevně zafixované v pískovcovém podloží. Jak jednoduché důkazy stačí k tomu, aby ze sebe člověk na místě mohl udělat znalce. Ovšem pozor! Než začnete chytračit, ověřte si, zdali sebou nemáte geologa. Mohli byste být zaskočeni odborným dotazem, třeba na stáří podložních pískovců ( cenoman, tedy 99,6 – 93,5 milionů let – plus mínus nějaký ten milionek)

Vylezte na Báru

Rozhledny mívají různé tvary. Někdy to záleží na historii (kamenné věže), jindy na fantazii architekta a v neposlední řadě na penězích. Pokud znáte „klasiku“, tak vás Bára překvapí. Začněme materiálem. Teple působí ohoblovaný předsušený modřín, dále je zastoupený dub a samotný vrchol tvoří ocelová trubka o průměru 80/5, délky 1, 8 m s korouhví a signálním světlem, které je nutné protože věž stojí v leteckém koridoru. Ovšem nejzajímavější je tvar komolého trojbokého jehlanu. No, nevylezte si nahoru. Zvlášť, když se jedná o rozhlednu Bára II. Původní stavbu zničila vichřice čtyři dny po jejím slavnostním otevření.

Lanový park a parčík

„Jestli si myslíš, že je to jednoduché, tak si zavaž oči,“ řekl instruktor lanového centra ležícího v bezprostřední blízkosti rozhledny. Stejná rada se dá použít i v dětském lanovém centru, vyřádit se kousek od sebe mohou jak děti, tak dospělí. Pokud trénujete potomstvo, je nutno jim outdoor dávkovat pomalu, leč pravidelně – jedině tak vede cesta k závislosti. Dětské lanové minicentrum nabízí pět překážek o délce 23 m. Ty jsou určeny dětem ve věku 3 až 10 let. Ovšem pokud chcete jít příkladem, nezbude vám, než před zraky potomstva zvládnout dva okruhy pro lidi starší 12ti let. Okruhy jsou rozdělené podle obtížnosti. Na nich zlomyslně čeká 20 překážek na trase o délce 220 m ve výšce 3 až 10 m. Finále je kladková lanovka z nejvyšší překážky – Čertovy skalky. Pokud to nestačí, strhejte se na nedaleké lezecké stěně.

Rekreační lesy Podhůra nabízejí široké využití. Od možné vyjížďky na koních (Slatiňany, tedy hippologické muzeum  a chov klaponosých kladrubáků leží nedaleko), přes cyklostezky až po klasické turistické značky a venkovní tělocvičny. Ještě máte pocit, že u Rabštejnské Lhoty není nic zajímavého?

Tip na kešku

GC3994F Šamanova skala – Většina článku je o lezení. Tak proč v tom nepokračovat. Ale tahle keška je sice skalnatá, ale jednoduchá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: