Na Lysou horu s lanem v batohu!

Na Lysou horu s lanem v batohu!

Koho by napadlo, že k výstupu na Lysou horu bude někdy zapotřebí lana? Pokud to vezmete přes Medvědí skálu, musíte prokázat i lezecké schopnosti.

Výstup na Lysou horu už se stal pro mnohé nezáživnou rutinou, při které mu dělají doprovod davy turistů. Na některých trasách je to horší, na jiných lepší. Jedna z těch méně chozených je po ose Ostravice, zastávka – Chata „U Zbuja“ – Lukšinec  – Lysá hora.

Tak třeba od vlakové stanice…

Když vystoupíte na vlakové stanici Ostravice-zastávka, tak hned naproti přes koleje se objeví „Ostrá hora“, kterou později budete obcházet zprava. Zhruba po kilometru a půl od vlakové stanice se napojíte na žlutý okruh, což je jedna z naučných tras „Medvědí stezky“.

Medvědí stezky mají vlastní atypické značení. Takže se později vůbec nebojte modrou opustit a držet se „žlutých hlav medvědů“. Ty totiž vedou přes osm metrů vysoký pískovcový masívek, který se nachází na jihozápadním úbočí zmiňované Ostré hory.

Na Bílý Kříž přes pašerácké stezky. To je další z mnoha výletů, které můžete v Beskydech podniknout.

Na skále je jen pár cest, které jsou v horní části dost nekompaktní, a proto se doporučuje lézt s horním jištěním (nahoře je slaňák). Nutno dodat, že se nejedná o žádnou lezeckou lahůdku, ale spíše zpestření, které vám při výstupu na Lysou zabere tak hodinku.

Odměnou vašeho průstupu medvědími skalami bude výhled na nedaleký Smrk, hřeben Pusteven a Radhoště.

Ještě doplním, že na Lysou je to od skal cca 6,5 kilometrů a sestup je možný samozřejmě stejnou cestou, anebo „klasikou“ po červené značce do Ostravice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: