Na Lysou a kolem Šance na dvou kolech + VIDEO

Na Lysou a kolem Šance na dvou kolech + VIDEO

Taky už jste probudili ze zimního spánku svůj Harley bez motoru a přemýšlíte, kdy a kde ho provětráte? Mám pro vás návrh. Co takhle Beskydy a jedna z nejhlubších přehrad u nás?

Šance je vodní nádrž, která vznikla v roce 1969 zatopením části Starých Hamrů a železniční trati směřující do Ostravice. Její rozloha je 335 ha a hloubka až 62,5 metrů. Teď už se pojďme podívat, jak by se dala zabudovat do vašeho cyklo výletu.

Mám pro vás dvě varianty výletu

Lehčí – Výchozím místem bude Ostravice. Odtud můžete jet na kole po hlavní cestě ve směru příjezdu vlaku. Poté, co přejedete řeku Ostravici, sledujte levou stranu. Na třetí odbočce od mostu, po levé straně (cca 1,5 km od vlaku) uhnete z hlavní cesty. Odtud už najedete na okruh, který vás provede kolem celé vodní nádrže. Asi po dvou kilometrech přijedete k hrázi. Určitě se po ní projděte. Jsou odtud krásné výhledy. Ještě zdaleka nekončíte. Okruh pokračuje na další krásné místo (asi po 2,5 km od hráze), kterým je most přes řeku Řečici.

Za mostem se dáte doprava. Cesta kopíruje přehradu a dovede vás až k hlavní cestě (cca 10 km).  Pokud vám nevadí kolemjedoucí auta a máte smysl pro detail, tak můžete jet po hlavní cestě a přehradu objedete kompletně. Druhá možnost je vrátit se stejnou cestou zpět.

Tento okruh má něco kolem 20 kilometrů a jeho profil je kopcovitého charakteru. Nejde však o žádná dramatická stoupání, která by s trochou vůle nešla ujet.

Obtížnější (hlavně pro dobrodruhy) – Doporučuji si pořídit mapu, protože na orientaci je tato cesta trochu obtížná. V okruhu zkusíte vyšlapat až na vrchol Lysé hory (1323 m) a objet již zmíněný okruh kolem Šance. Výchozím bodem bude obec Krásná. Z ní pojedete do Papežova a poté se napojíte na cestu, která stoupá až k vrcholu Lysé hory (cca 14 km). Připravte se na strmé, devět kilometrů dlouhé stoupání, které vás opravdu vyždíme. Odměnou vám bude vyhlídka z nejvyššího bodu Moravskoslezských Beskyd a dlouhý sjezd. Právě při cestě dolů vás čeká zkouška orientace. Cca po dvou kilometrech se musíte dát doprava (49°32’20.44″S, 18°28’06.23″V) na lesní cestu. Asi po 1,5 km přijedete k vrcholu Kobylanka (1053 m). Odtud po žluté až na hráz vodní nádrže Šance. Cesta vede terénem, takže horské kolo a dobrá kondice je podmínkou.

Několik pěkných fotek z tohoto výletu můžete vidět na videu (cesta na videu je s tou v článku identická jen z části)

Možností je samozřejmě mnohem víc. Jestli chcete mít v nohách ještě více kilometrů a v hlavách další krásy Moravskoslezských Beskyd, tak si výlet prodlužte z Šance až na hranice se Slovenskem.  K vidění jsou tady hezké vesničky Velké Karlovice nebo Bílá.

Taková malá rada na závěr. Nekoupejte se v Šanci, protože je zásobárnou pitné vody pro Ostravu a okolí, tudíž je zde koupání přísně zakázáno. Pokud tento zákaz přeci jen porušíte, tak buďte připraveni na tučnou pokutu. Myslím, že i pohled na toto krásné vodní dílo by vám měl stačit.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: