Na Lipně to fičelo. Mrázek a Gregorová zaběhli rekordy

Na Lipně to fičelo. Mrázek a Gregorová zaběhli rekordy

Horský půlmaraton Salomon Trail Running Cupu na Lipně potvrdil pověst jednoho z nejkrásnějších zážitkových závodů. Přilákal 333 běžců všech kategorií. Vítězství si vezou podle očekávání Jan Mrázek a Kamila Gregorová v „domácích“ barvách Salomonu.

Po loňské letní idylce tady počasí ukázalo svoji horskou tvář. Teplotu jen okolo deseti stupňů snižovaly poryvy prudkého větru hlavně na hřebeni, ale i šplíchance deště. Slunce vyšlo jen místy a pořádně až v cíli – snad za odměnu. Tu si zasloužili všichni doběhnuvší.

Snad nejvíc oba vítězové. Jan Mrázek tu slavil premiéru a hned posunul traťový rekord Jana Havlíčka o téměř tři minuty. „Jednoduché to nebylo,“ říkal.

Kamila Gregorová obhájila loňské prvenství. „Šla jsem si svoje a oproti loňsku, kdy jsem pořádně neznala trať, jsem lépe rozložila síly. Loni jsme se honily tři až do posledního kilometru.“ Přitom teď běžela o dvě minuty rychleji.

V úvodním stoupání do sjezdovky z Lipna se z davu běžců vytvořil had, ten však držel relativně pohromadě. „Začal jsem opatrně, měl jsem docela tuhý nohy,“ říkal Mrázek. V sobotu běžel ještě dvě etapy orientačního závodu na Branžeži. Rozběhl se až z kopce na skalnatém ostrohu vrchu Lúče, kde zmizel dosud vedoucímu Aleši Drahoňovskému. Podél Vltavy v Čertových proudech už jen zvyšoval náskok. Ten se mu hodil do poslední třetiny. „Byl jsem překvapený. Ještě takové kopce!,“ usmíval se.

Ale i brutální krpál do sjezdovky Slupečné zvládl. A při výběhu po schodišti do Stezky korunami stromů si jen užíval bouřlivý aplaus diváků. Poslední stoupání na Alpskou vyhlídku už se nemusel příliš trápit.

„Nádherný závod. Bral bych ještě trochu míň asfaltu, ale chápu, že tady je to hodně protkané,“ dodal. Druhý skončil Drahoňovský, třetí Jan Flašar. A pak už veteráni. Čtvrtý týnsko-etiopský lékař Mulugeta Serbessa (43 let), na jehož zapomenutý závodní čip čekalo celé pole na startu. „Pro mě to bylo docela těžký. Už tolik neběhám, navíc tady v terénu musíte dávat hodně pozor, když nejste zvyklý. Ale užili jsme si výlet s celou rodinou,“ povídal.

A pátý už byl Miloš Smrčka. Další neuvěřitelné představení 60letého Chucka Norrise českého běhu, po Černé Hoře minulý víkend nedokáže vybásnit žádný komentář. Respekt patří i šestému 47letý Erwinu Beshirovi.

Mezi ženami obsadily absolutní stupně vítězů s odstupem druhá Barbora Nekolová a třetí slovenská běžkyně Katarína Lovrantová.

Mrázka už se soupeři v podzimní části STRC (Říčany, Čeladná, Motol) bát nemusí. V nabitém programu dává stále přednost orientačnímu běhu. Letos také jezdí společně s Romanem Skalským na horské dvaceti až třicetikilometrové běhy do Švýcarska, zkusil dvakrát i skyrunning.

Zato Kamila Gregorová pohrozila na dálku soupeřkám. „Začínám trénovat! Přes léto jsem toho mnoho nestihla, odpočívala jsem a hodně jsme cestovaly s rodinou.“

Kompletní výsledky na www.strc.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: