HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Na krkonošskou Lysou přes Huťský vodopád

Na krkonošskou Lysou přes Huťský vodopád

Lysá hora v Krkonoších nemá takový věhlas jako její beskydská sestřička, ale s výškou 1344 metrů ji převyšuje. Na úplný vrchol se však nesmí!

Jak už jsem se zmínil výše, tahle Lysá se nachází v Krkonoších, přesněji řečeno na Českém hřbetu, který se táhne od Harrachova až k Peci pod Sněžkou. V zimě se můžete nechat vyvézt až těsně pod vrchol sedačkovou lanovkou, tahle varianta „výstupu“ je však spíše pro lyžaře.

My, jako správní turisté, to vezmeme pěkně po svých a abychom se mohli podívat na 8. nejvyšší vodopád v Česku, vyrazíme z Rokytnice nad Jizerou, respektive z místního autobusáku (cca 620 m. n. m.) po modré značce.

Za chvíli již slyšíme zvuk vodopádu

Pohled na vodu padající z výšky 20 metrů na sebe nenechá dlouho čekat. Huťský vodopád je od našeho výchozího bodu vzdálen pouhé dva kilometry, kdy více než polovinu z této vzdálenosti půjdeme přes horské louky a blízká stavení, abychom se konečně dostali do lesa. Jakmile se ocitneme obklopeni stromy, je to jen půl kilometru k vodopádu, který má kaskádovitý charakter. V nohách je 200 výškových metrů a stoupání bude pokračovat.

zdroj: wikipedia / creative commons

Náš další cíl je vzdálen jeden a půl kilometru a je jím rozcestník „Sedlo pod Dvoračkami“, který je ve výšce zhruba 1000 metrů. Stále pokračujeme po modré a více méně kopírujeme tok Huťského potoka, který těsně před strmým stoupáním do sedla opustíme.

Sedlo je důležitou tepnou nejen pro turisty, ale také pro cyklisty. Ze sedla budeme stále stoupat (po asfaltce) a to až na horskou boudu Dvoračky (1140 m), kde je možné se občerstvit. Bouda už se krčí pod vrcholem Lysé hory, kterou máte přímo před nosem.

Abysme se Lysé hoře co nejvíce přiblížili, musíme si „přestoupit“ na červenou značku. Po kilometru dalšího stoupání se dostaneme do Kotelského sedla (1325 m), které leží mezi Lysou a vrcholem s příhodným názvem – Kotel (1435 m). Teď je na vás, jestli odoláte vábení vrcholu v kontrastu s tím, že na něj nevede značka. Každopádně až na samotný vrchol vede dost vyšlapaná a zjevná pěšinka. Pokud budete mít štěstí, uvidíte z vrcholu létat paraglidisty, protože Lysá hora je jejich startovačka.

zdroj: wikipedia / creative commons

Huťský vodopád, Lysá hora a co dál?

Nyní jsou dvě možnosti. Vlastně je jich nekonečně mnoho, ale píšu jen o dvou z nich. Buďto se vydat ze sedla zpět k boudě Dvoračky a následně po modré či žluté dojít k výchozímu autobusáku v Rokytnici nad Jizerou. Nebo si výlet prodloužit přes Labskou boudu a Labský důl až do Špindlu. Druhou variantu bych vám vřele doporučoval, protože Labský důl je jednoduše kouzelné místo. Tímto prodloužením se výlet dostává na vzdálenost kolem 17 kilometrů. Volba je na vás!

Pokud si chcete výšlap rozložit na více dnů, tak je potřeba někde přespat. Jestli nejste příznivci dobrodružného spaní ve stanu, tak můžete k přespání využít už zmíněnou Labskou boudu.

K dispozici jsou dvou, tří a pěti lůžkové pokoje. Jak je to cenově? Dospělí: 400-650 Kč/noc, děti: 250 – 350 Kč/noc. Podrobnější informace naleznete zde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: