Na Královskou stezku – lázeňská vycházka

Na Královskou stezku – lázeňská vycházka

Oblíbená lázeňská vycházka do míst, kudy procházela Královská stezka. Od myslivny Králův kámen si můžeme výlet prodloužit a pokračovat do Kladské.

Od turistické orientace v horní části Mariánských Lázní poblíž Infocentra jdeme společně s modrou a zelenou turistickou značkou (a s místním značením). Zvolna stoupáme k bývalé hájence Diana z r. 1852, pak pod silnicí Maxovým údolím proti proudu Třebízského potoka. Údolí je pojmenováno po tepelském opatovi Maxi Liebschovi, který tady v 70. letech 19. století nechal upravit parkové cesty.Značka nás přivádí ke kdysi oblíbenému výletnímu místu lázeňských hostů, kavárně Lunapark.

Původní pila tepelského kláštera z r. 1860 se přeměnila na kavárnu, poblíž vzniklo i lesní divadlo. Dnes je objekt v rekonstrukci.Jdeme na silnici a z rozcestí vlevo k úpravně vody, postavené v 60. letech 20. století. Je to vlastně továrna na výrobu pitné vody, která nahradila starou vodárnu z r. 1896. Stoupáme lesem kolem opuštěného lomu, cesta se zatáčí – to bývala původní silnice, která teprve ve 20. století byla nahrazena asfaltovou komunikací do Pramenů. Stále stoupáme a o několik desítek metrů dál míjíme Duncanovu skalku (812 m).

Zbytky zábradlí připomínají někdejší vyhlídku lorda Duncana. V okolí se lámal kámen pro nedalekou přehradu.Zelená značka nás přivádí k půvabné hájovně Králův kámen, postavené r. 1903 v alpském stylu na někdejší Královské stezce.Po asfaltové vozovce zatočíme u hájovny vlevo a přicházíme k silnici, která vede z Mariánských Lázní ke Kladské. Jdeme na rozcestí, kde po žluté značce odbočíme vlevo na lesní cestu.

Žlutá značka po pár metrech ústí na dalším rozcestí – sem přichází modře značená tzv. Bašusova cesta. Po modré značce se dáme vlevo k rozcestí Stoh (stála tam hájenka Schober, která r. 1948 vyhořela) a Smetanovou alejí scházíme k hájence Valy. Původně až sem sahala obora s jeleny, daňky a americkými ovcemi, kterou teprve r. 1901 Metternich zrušil. Do té doby byl do lesů vstup zakázán. Od Valů pak po modré značce sestoupíme zpátky do výchozího místa našeho putování.

(Doporučujeme Slavkovským lesem ze Zelené edice.)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: