Na kolik vás letos vyjde „all-inclusive expedice“ na Everest?

Na kolik vás letos vyjde „all-inclusive expedice“ na Everest?

Pokud byste si chtěli pod stromeček nadělit pokus o Everest, tak si připravte zhruba ten milionek, pokud půjdete z Nepálu a vyberete si místní guidy, s těmi zahraničními je to ještě víc.

Kolem Everestu toho bylo v poslední době napsáno a namluveno spousta. Smutné je, že se tato mašinerie pravděpodobně časem přesune i na další kopce, pokud tomu již tak není. Do zahájení jarní sezóny na Everestu chybí ještě celé čtyři měsíce, ale to, kolik za pokus zaplatíte, už si můžete spočítat kolem Vánoc.

Americký horolezec Alan Arnette na svém webu zveřejnil detailní ceník menu s názvem Everest. Pro potenciální uchazeče to nejsou příznivé zprávy. Jisté je, že z Tibetu to bude opět levnější než z nepálské, tedy jižní strany, čemuž se podřizují také agentury, které se přesouvají právě na severní stranu, čili do Tibetu.

Nepál/Tibet, místní/zahraniční guidi, to vše hraje v ceně roli

Jedním z důvodů navýšení celkové sumy je zvýšení cen permitů z 10 000 $ na 11 000 $ /osoba. Po loňské tragédii, kdy zemřelo 16 guidů, se Šerpům platí také vyšší životní pojištění. Tato položka „zdražila“ z 10 000 $ na 15 000 $ (předpokládám za tým).

Nepálská vláda prý začala prosazovat pravidlo, kdy si musí každý horolezec zaplatit místního průvodce. Tato politika byla schválena už v roce 2012, ale prosazována má být až od příští sezóny. Posledním důvodem je vysoká inflace nepálské rupie.

A co si myslíte o tom, že by se měla stavět ferata na Everest? Absurdní co? Nepálská vláda to vidí jinak.

Průměrné ceny u agentur, vzhledem k příští sezóně, jsou podle Alana při výstupu z Nepálu 41  700 $ s místními guidy a 57 000 $ se zahraničními. Při cestě z Tibetu zaplatíte za výstup se zahraničními guidy 46 000 $ a s místními 37 000 $. Největší rozdíly mezi Nepálem a Tibetem jsou především v ceně permitu a platu guidů.

V předešlých letech byli klienti z 80 % vedeni zahraničními guidy, Alan předpovídá, že v příštích pěti letech se toto číslo smrskne na 20 %, a to v důsledku rostoucích cen a zvyšující se profesionalitě místních guidů.

Chtěli byste na Everest na vlastní pěst?

Údajně si moc nepomůžete, protože jednotlivé položky, se kterými budete muset kalkulovat, vyjdou zhruba na 23 000 $. Ty nejzákladnější balíčky při výstupu z Tibetu se pohybují kolem 25 000 $ (při skupině o sedmi lidech).

Počítat je třeba s následujícím: permit, vízum, poplatek za vstup do parku, průvodce, jaci, nosiči, poplatek za využití fixních lan a žebříků, zpracování odpadu, transport, pojištění, pronájem místa na stan, jídlo a palivo.

S využitím alanarnette.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: