Na kole Šumavou: jezero Laka

Na kole Šumavou: jezero Laka

Šumava není rájem turistů, ale cyklistů. Jedním ze stěžejních míst je pro cyklisty stoupání na ledovcové jezírko Laka.

Základní údaje

Délka: 39 km

Terén: zpevněná cesta 19,5 km, asfalt 19,5 km

Převýšení: cca 700 m

Trasa

Výlet začnete v obci Železná Ruda. Tady si „chytnete“ cyklostezku Č. 2113, která začíná kousek za železničním přejezdem směrem na centrum. Když, tak se ptejte po červené turistické značce směrem na jezero Laka. Trasy jsou totiž totožné až na svůj konec.

Až budete na cyklostezce, tak se připravte na to, že vás čeká čtyřsetmetrové stoupání. Nejdříve vede cesta lesem, kde vám nezbude nic jiného, než se soustředit na strmé metry před sebou. Až budete za asi za půlkou cesty k jezeru, tak se vám konečně otevřou výhledy na Šumavu. Smutnou podívanou jsou okolní hřebeny, které poškodil kůrovec. Tato místa vypadají jako měsíční krajina a holé dřevěné tyčky jen jako návštěvníci.

V ostré zatáčce se červená turistická značka odděluje od asfaltové cesty (cyklostezka č. 2113) směrem do terénu. Pokud se chcete vyhnout sjezdu a dalšímu stoupání, tak se držte červené.  Začátek vypadá děsivě, ale i na trekkingovém kole je možné tento terén překonat. Po kilometru se před vámi objeví nejmenší ledovcové jezírko Šumavy.

Až se dostatečně nabažíte pohledu na jezero, tak se dáte opět po cyklostezce č. 2113 dolů. Po chvíli se dostanete na rozcestník. Až se dostanete na rozcestník, kde se křížíte s trasou č. 2119, tak si „přestoupíte“ právě na ni. Kdybyste se drželi č. 2113, tak se vrátíte zpět do Železné Rudy, ale i to je možnost – nechávám na vás.

Po č. 2119 vás čeká sjezd s občasným stoupáním až k velké křižovatce se silnicí pro motorová vozidla. Před touto křižovatkou budete míjet louky. Před vstupem na ně vás budou varovat cedule „NEVYBUCHLÁ MUNICE“, takže si opravdu rozmyslete případnou procházku na toaletu tímto směrem Smějící se.

Na výše zmíněné křižovatce opět změníte cyklotrasu, a to na č. 33, po které se dostanete až do Železné Rudy. Tím však vaše cesta zdaleka nekončí. Máte před sebou ještě 15 kilometrů šumavskou krajinou v podobě kopcovitého terénu.

Šest kilometrů před Železnou Rudou vás čeká dlouhý sjezd dolů. Na výběr máte z cyklotras č. 33 (napojuje se na silnici pro motorová vozidla) a č. 2116, po které se dostanete zpět na č. 2113 a zopakujete si tak začátek vašeho výletu s tím rozdílem, že si budete užívat sjezdu dolů.

Tato cyklotrasa v sobě obnáší náročnější horská stoupání, a proto si myslím, že pro děti není až tak záživná, ale nechci tvrdit nezvladatelná. Na Šumavě celkově na rovinu moc nenarazíte. S trochou nadsázky se dá říct, že polovina cesty je do kopce a polovina z kopce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: