Na kole podél Dunaje napříč jižním Německem

Na kole podél Dunaje napříč jižním Německem

Jen mírně se svažující terén podél evropského veletoku. Upravené cyklostezky, značené cyklotrasy a dokonale vybavené zázemí pro cykloturistu. To je Dunajská cyklostezka (Donauradweg), která se tak táhne v délce téměř 600 kilometrů napříč jižním Německem.

Celková trasa Dunajské cyklostezky je všeobecně považována za nejstarší a nejznámější cyklostezku Evropy. Vede po březích důstojného Dunaje z německého Donauschingen přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, aby se v rumunské Constantě vnořila do Černého moře. Je součástí  trasy EuroVelo 6 a její délka je přibližně 1200 kilometrů. V samotném jižním Německu vede v délce téměř 600 kilometrů a spojuje místo údajného pramene Dunaje Donauschingen s Passau na německo – rakouských hranicích. Prochází tak spolkovými zeměmi Bádensko-Württembersko a Bavorsko.

Německo, Dunajská cyklostezka, Přírodní park Obere Donau

Co mohu očekávat?

V celé své délce má trasa opravdu stále mírně klesající profil. Díky svému povrchu je vhodná pro všechny druhy kol, doporučena jsou však treková a horská. Po celé své délce je vyznačená trasa vybavena ubytovacími kapacitami, cykloservisy a dostatkem míst, kde lze doplnit zásoby.

Vzhledem k tomu, že tato část Německa byla značně frekventovanou již za dob Římanů, je zde k vidění mnohé z historie. Všemu vévodí opravdové skvosty gotické, renesanční i barokní architektury. Obzvláště malebným je průjezd unikátem Přírodního parku Obere Donau na jihu Bádensko – Württemberska, odkud lze pokračovat dál podél Dunaje nebo odbočit k poznávání Bodamského jezera.

Německo, Dunajská cyklostezka, RegensburgDunajská cyklostezka prochází Regensburgem

Německo, Dunajská cyklostezka, rozcestníkRozcestník na Dunajské cyklostezce

Německo, Dunajská cyklostezka, logoLogo Dunajské cyklostezky

Doporučené dávkování tras

Pro týdenní dávku denních kilometrů je doporučeno rozdělit si celou délku trasy na dva samostatné týdny. V první části poznat Spolkovou zemi Bádensko – Württembersko a projet podél Dunaje přibližně 200 kilometrů a ukončit své putování v historickém městě Ulm. Dle kondice je zde počítáno i se zajížďkou k Bodamskému jezeru.

V druhé části pak poznat spolkovou zemi Bavorsko. Z Ulmu vyrazit přes Ingolstat a Regensburg do Passau. Urazit tak kilometrů 400.

K podrobnému nastudování a přípravě itineráře na cestu mohou posloužit některé z infostránek Donau Radweg.

Doporučená mapa: „Donau-Radweg Band 1: Deutsche Donau“ od nakladatelství Verlag Esterbauer

Kde přespat?

Donauradweg prochází mnoha městy, jen v Německu z Donauschingenu přes Ulm, Ingolstadt, Řezno až do Pasova. V B&B můžete přespat třeba v Ulmu, Ingolstadtu nebo Řezně, vyklisty rádi uvítají např. v pensionu Carlbauer v Kelheimu kus před Řeznem.

Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v Bavorsku podniknout, jistě vám pomohou stránky o dovolené na venkově v Bavorsku, které jsou nově i v češtině. Také vám dobře poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: