Na kajaku přes nejdelší evropskou řeku

Na kajaku přes nejdelší evropskou řeku

Australský kajakář Mark Kalch právě v těchto chvílích sjíždí nejdelší řeku Evropy – Volhu. Sjetí této řeky je však součástí mnohem většího celku – Seven Rivers.

Volha leží z 99 % na území Ruska, pramení ve Valdajské vysočině a ústí do Kaspického moře. Délka tohoto úseku je 3 645 kilometrů.

Tato vodácká expedice v podání Marka Kalche má vyšší smysl než „jen“ sjet řeku. Svými výkony by chtěl upozornit na vliv lidské činnosti na vodní ekosystémy. Při sjíždění řeky Mark sbírá poznatky od místních rybářů, zemědělců, lovců a jiných lidí, kteří přímo žijí v blízkosti řeky. Vše si pečlivě zaznamenává na kameru, papír a diktafon. Později má v úmyslu vytvořit dokument.

Volha jako třetí v pořadí

Volha je třetí řekou na seznamu projektu „Seven Rivers“. Ten se skládá ze sedmi řek a někteří už možná tuší, že každá z nich bude tou nejdelší na svém kontinentu. V letech 2007 a 2008 se Markovi podařilo sjet celý tok Amazonky (153 dní, „napádlováno“ 6 937 km). V roce 2012 si vzal na paškál Mississippi-Missouri (117 dní, „napádlováno“ 6 275 km) a nyní se pokouší o zmiňovanou Volhu, na které je zhruba za polovinou.

S Australanem jsou na řece dva Američané, West Hansen a Jeff Wueste, kteří vyrazili už 13. dubna a měli by tedy být prvními, kteří sjedou celý tok Volhy. Pokud bude Mark úspěšný, půjde o první sólový sjezd.

Nejdelší řeky kontinentů:

Jižní Amerika – Amazonka (6 400 km)

Severní Amerika – Mississippi–Missouri–Jefferson (6 275 km)

Austrálie a Oceánie – Murray–Darling (3 672 km)

Evropa – Volha ( 3645 km)

Asie – Jang-c’-ťiang (6 300 km)

Afrika -Nil (6 650 km)

*délky řek se někdy různí v závislosti na zdrojích, proto je prosím berte orientačně

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: