Na Everestu stála první pákistánská žena

Na Everestu stála první pákistánská žena

Vím, že těch „poprvé“ je v souvislosti s Everestem hodně, ale myslím, že následující mezník patří mezi ty důležité, protože dokazuje, že i ženy v Pákistánu mohou dokázat velké věci.

Nechci se nějak detailněji vyjadřovat k problematice žen v Pákistánu, protože o tom zase tolik nevím a nechci rozpoutat diskuzi mezi těmi, co budou tvrdit, že patřím do mainstreamu nebo naopak.

Jisté je však to, že pákistánské ženy nezaujímají na světové mapě sportu příliš významné místo. Věřím, že časem se bude situace zlepšovat, a to i v jiných směrech než jen sportu. Jedny z prvních krůčku pro to podnikla Samina Baik (22).

Před čtrnácti dny Samina stanula na vrcholu Everestu spolu se svým bratrem Mirzou Alim (29). Pocházejí z vesnice Shimshal, která leží v horské oblasti Gilgit-Baltistán (Kašmír).

Samina dva týdny po výstupu

„Když jsem stála na střeše světa, myslela jsem na miliony pákistánských žen, kterým je kvůli konzervativnímu smýšlení mnohé odepřeno. Mám na mysli svobodné rozhodování o tom, co chtějí v životě dělat včetně sportu či vzdělání. Takové chování brání v rozvoji nejen ženám, ale i celému státu“ řekla o situaci v Pákistánu Samina. Dále dodala, že horolezectví dělá kvůli tomu, že je to její vášeň a zároveň chce všem ženám sdělit, že jsou schopné dokázat cokoliv.

Jak probíhaly přípravy?

Tak jako u většiny expedic, které se chystají na osmitisícovku. Trénink Saminy a Mirzy probíhal v jejich domovině a trval dvanáct měsíců. Finančně jim pomohla organizace pro rozvoj horolezectví z Nového Zélandu.

„Příprava nám zabrala rok, za který jsme se zlepšili ve vytrvalosti, technice a odolnosti vůči zimním podmínkám. Hodně nám dalo zimní období a trénink na ledovci“ popsala svůj progres Samina.

Samina a Mirza

A co na to prezident Pákistánu?

Výkon a vůbec celou myšlenku, která spojuje Pákistánce, respektive Pákistánky s horolezectvím (ne „jen“ jako nosiče), hodnotí Asif Ali Zardari pozitivně: „Celý národ je na Saminu hrdý a jedná se o historický úspěch, který dokazuje, že pákistánské ženy jsou velmi talentované. Doufám, že si z ní vezmou ostatní ženy v Pákistánu příklad.“

Nevím, jestli takový postoj sdílí celý Pákistán, zejména ta mužská část…

Budoucí cíle Saminy jsou ambiciózní. Chce stanout na nejvyšších vrcholech všech kontinentů (Seven Summits) a dostudovat školu se zaměřením na cestovní ruch.

S využitím brecorder.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: