HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Na co se můžeme těšit v roce 2011 (A-K)

Je tu rok 2011. Jako každý rok, i v tomto nás čeká plno novinek a zajímavých výrobků, proto nabízíme ve dvou dílech podrobnější přehled čerpající především z loňského veletrhu OutDoor. Tak, jak to bývá v naších přehledových článcích obvyklé, seřadili jsme informace abecedně podle názvů značek a firem. V dnešním článku najdete značky začínající písmeny A – K.

Outdoorové vybavení postupuje v žebříčku zájmu výrobců rychle kupředu: Změna je také v tom, že pokud jsme v minulosti museli čekat, až se technologické novinky objeví také v outdoorovém segmentu, nyní je propojení velmi pružné. Stejně jako módní prvky, také technologické novinky jsou uplatňovány velmi rychle. Po představení novinek z tuzemského veletrhu v prosincovém článku nyní zamíříme do celého světa. Připravili jsme další porci novinek, na které se v roce 2011 můžeme těšit. Některé z nich jsou již dokonce k dispozici na trhu. Většina z nich byla představena na loňských veletrzích, o některých jsme už psali v dřívějších článcích. Někde proto uvedeme jen odkaz na dřívější podrobnější popis, nejvíce to bude na článek představující 10 nejzajímavějších novinek veletrhu OutDoor. V dalším textu s názvem Veletrh OutDoor 2010 jsme zase shrnuli trendy outdoorového vybavení a také představili české firmy zúčastněné na veletrhu. Ale zajímavých výrobků nás v roce 2011 čeká rozhodně víc, proto nabízíme ve dvou dílech podrobnější přehled. Tak, jak to bývá v naších přehledových článcích obvyklé, seřadili jsme informace abecedně podle názvů značek a firem. V dnešním článku najdete značky začínající písmeny A – K.

Ansmann
Kdo trochu více zachází s elektronikou a zejména akumulátory a nabíječkami, tak tomu jistě nebude značka Ansmann neznámá. Je to dost možná poprvé, co se tato značka prezentovala i na veletrhu OutDoor. Ansmann se pochlubil, že jako první prezentuje AA NiMH akumulátor o kapacitě 2500 mAh s velmi nízkým samovybíjením označený Ansmann maxE+. Akumulátory jsou tak již od výroby dodávané v nabitém stavu, nepotřebují žádnou speciální nabíječku a nabíjet se mohou proudem až 1200 mA. Konkurenční produkty (např. Sanyo Eneloop nebo GP ReCyko) se aktuálně kapacitně pohybují do 2100 mAh. Mezi další zajímavé novinky u Ansmanna patřily adaptéry a nabíječky Zerowatt, které se postarají o to, že nabíječka, nebo připojený spotřebič ve standby režimu, neodebírá ze sítě opravdu nic. Akumulátory Ansmann maxE+ jsou již v současné době na trhu.

Beal
Expert na lana zareagoval na poptávku trhu a nabídne některé základní modely lan i bez impregnace. Ve výsledku to bude znamenat větší dostupnost díky nižší ceně a narovnání nabídky s ohledem na konkurenční produkty. Zajímavou novinkou je statické lano Dynastat, které se při zatížení 4kN stane dynamickým s počtem pádů 8. Prodloužení činí pouhá 2%. Při práci ve výškách tak odpadá nutnost použití tlumičů pádu. Lano vyhovuje jak lezecké tak pracovní normě. Materiálově jde o kombinací PAD a Vectranu. Cenově by se Dynastat neměl zvlášť lišit od dynamických lan. Na trhu by mělo být již od října 2010. Další novinkou je dynamická odsedka, která je schopna účinně se vyrovnat s rázovými silami při pádu.

Black Diamond
Z mnoha zajímavostí na stánku americké firmy Black Diamond vybíráme dvě. Tou první jsou skládací trekové na principu lavinové sondy. BD systém nazývá Rapid Deployment System. Ten kdo kdy měl v ruce lavinovou sondu chápe jak to funguje. Je to podobné jako skládání tyčky ke stanu. Hůlka má stále tři segmenty a vnitřkem je taženo lanko. Rozhozením hůlky do prostoru a zatáhnutí lanka se segmenty stáhnou a pak už jen stačí zafixovat napnuté lanko pomocí mechanismu v horním segmentu hůlky. Je to jednoduché, rychlé, zdá se že i spolehlivé, a přináší to možnost mít složenou hůlku ještě kratší než bylo doposud obvyklé. I na malém batůžku nebudou složené hůlky nijak přečuhovat. Nevýhoda je zřejmá. Nelze měnit výšku hůlek. Dlužno podotknout, že BD nebyl jediný, kdo na veletrhu tento systém u hůlek představil. Dalším takovým byl např. Komperdell. Novinka firmy Black Diamond, která získala ocenění, je nová karabina Gridlock s nosem na zámku, který i při otevření zámku drží závěsy na obou stranách stále oddělené (podrobnosti v článku Deset nej).

Big Sky
Americká firma Big Sky International se výrobou lehkého vybavení zabývá již řadu let, ale i tak překvapí její parádní novinka, dvoumístný samonosný ultralehký ale přesto plnohodnotný stan Mirage 2P Let-it-Por / Breathable fabric (foto a podrobnosti v článku Deset nej). Jde o hybridní konstrukci, kdy boky s vchody jsou klasicky dvouplášťové se svrchním materiálem/tropikem z materiálu typu Cuben a strop ložnice je jednovrstvý, vyvedený z nepromokavého a prodyšného materiálu. Celková hmotnost stanu je pouhých 891 g! Stan je na objednávku, dodací doba činí 90 až 120 dní a doporučená koncová cena je bez 5 centů celých 1000 USD (inu je to specialita).

Brunton
Mezi představené novinky této značky patří zejména produkty na solární nabíjení. Jedná se o produkty Restore a Freedom. Obojí kombinuje solární panel s akumulátorem. Restore je rozklapávací a nabízí dva solární panely, Freedom jen jeden (pomalejší nabíjení). Kapacita Li-Pol akumulátoru je 2200 mAh. Výstup je řešen přes MiniUSB konektor. Nabíjet akumulátor je možné přes USB z PC, autoadaptérem, nebo pomocí zabudovaného solárního panelu. Hmotnost do 200 g. Nové jsou také 4 zásobárny energie (akumulátory) Impel, Sustain, Sync a Inspire s kapacitou od 3200 mAh (360 g) do 13 000 mAh (1 kg). Vše na bázi Li-Pol akumulátorů. Poslední novinkou je dle Bruntonu jeden z jeho nejodolnějších skládacích („harmonika“) solárních panelů s názvem Explorer. Je založen na polykrystalické technologii a s rozměry 115x223x25 mm (po sbalení) a hmotností 420 g nabízí na USB výstupu 5W (1000 mA / 5V).

Edelrid
Jako součást Vaude šlape ve stejných ekologicky zaměřených kolejích. Nyní všechna lana Edelrid splňují certifikaci bluesign safety. Když už jsme u lan, tak Edelrid představil nové jednoduché lano Swift z řady Pro Line o průměru 8,9 mm, které je možné použít i jako dvojče nebo poloviční lano (vyhovuje příslušným standardům). Má hmotnost pouhých 52 g/m a je testováno na 22 pádů. Tři nové sedáky Smith, Creed a Korben mají novou laminovanou konstrukci pro optimální přenos zatěžujících sil a menší hmotnost a některé další finesy. Mezi feratovými sety je nový např. nový lehoučký (270 g) Cable Ultralight, nebo set Brenta Comfort který má otočný kloubový segment zamezující přetáčení pramenů. Tuto nebo podobnou „vychytávku“ bylo možné vidět i u dalších značek. Nové jsou i dětské „krokodýlí“ lezečky Crocy na suchý zip, které díky své elasticitě pokryjí dvě čísla rozsahu velikosti. Do dětského segmentu spadají i povedené úvazky Kermit (prsák) a Finn (sedák). U nádobí Edelrid doplnil své sporky Spof Duo o možnost nasazení naběračky Scoop nebo obracečky Spatula. Na poli vařičů došlo ke změnám ale i na novinky. Vylepšený je benzínový vařič Hexon Multifuel (220 + 113 g). Ten je pěkně skladný, navíc je nyní kombinovatelný jak s některými dalšími systémy vařičů Edelrid (třeba novým závěsným vařičem Stormy EVO), tak také např. s populárním systémem Trangia. Nový je i plynový vařič s piezozapalováním Kiro Ti v titanovém provedení (72 g). Edelrid také u svých titanových nádob zkouší použít nový typ sklopného držáku.

Esbit
Známý německý výrobce představil nové nerezové termosky (0,5 a 0,75 a 1l) s extra kalíškem vloženým v uzávěru. Nám se líbil nový malý přenosný skládací gril BBQ-BOX z nerezu o hmotnosti 1100 g a ploše mřížky 245 x 145 mm. Dodáván je s praktickou nylonovou brašnou přes rameno a vyniká tím, že ve složeném stavu je zcela kompaktní a umožňuje bezpečně transportovat uvnitř umístěné dřevěné uhlí.

Prohlédněte si aktuální nabídku přenosných outdoorových plynových grilů Campingaz z produktové řady Master Series! Tato kolekce špičkových plynových grilů byla vyvinuta přímo pro sezónu 2019, představuje to nejlepší na poli moderního grilování. Všechny modely z nové kolekce se opírají o silný výkon, prostornou grilovací plochu, široké uživatelské rozhraní a elegantní design.

Exped

Švýcarská značka Exped je známá svojí vytrvalou podporou lehkého vybavení a také průkopnickou prací na znovuobjevení nafukovaček. Právě Exped dlouhodobě propaguje nafukovačky plněné různým izolačním materiálem. Pro rok 2011 se objeví na trhu plněné nafukovačky řady dalších firem a zdá se, že jejich návrat nabírá na rychlosti. Podrobnosti o spacáku, podložce a stanu řady Ultralite Line s celkovou hmotností 2110 g najdete v článku Deset nej.

Favour Light
Tato pravděpodobně většině nic neříkající hongkongská firma působí na outdoorovém trhu jako tzv. OEM výrobce – má určitý sortiment výrobků, v tomto případě zaměřených na světlo, který je schopna pro kohokoliv pod jeho značkou vyrobit/upravit/nadesignovat. Takových je mnoho. Na stánku Favour Light nás však zaujala vcelku povedená čelovka M-flaRE Pro osazená 3 výkonnými LED Rebel 100 (celkem 375 lm), plynule nastavitelným zoomem, v mnoha ohledech ne nepodobná čelovce Petzl Ultra (zejména tvarem a otočným přepínačem). Cena okolo 130 USD. Na jiných čelovkách tohoto asijského výrobce si zase bylo možné vyzkoušet technologii IR Sensomatic („touch-free technology“). K zapnutí nebo vypnutí čelovky stačí mávnout před čelovkou ve vzdálenosti do cca 12cm rukou. Fungovalo to poměrně spolehlivě, navíc tuto funkci je možné kdykoliv tlačítkem aktivovat nebo deaktivovat a je indikována malou LED. Výhody např. v zimě, kdy máme na rukou silné rukavice jsou zřejmé. Podle designu některých čelovek je velmi pravděpodobné, že Favour Light vyrábí i čelovky pro polskou značku Mactronic, která je již dostupná i na našem trhu.

Fenix
Mezi novinkami byla prezentována masivní a výkonná ruční svítilna Fenix TK45 osazená 3 výkonnými LED s celkovým světelným tokem 760 lm. Jako protipól pak působila druhá novinka, svítilnička Fenix LD15 napájená jedním AA akumulátorem nebo baterií s dvěma režimy výkonu, malinká rozměry a velká světelným tokem 117 lm. Oba dva výrobky jsou již na trhu.

Garmin
Ve spolupráci s automobilkou Ford nás čeká zajímavé řešení automobilové navigace umístěné ve zpětném zrcátku. Dobrý nápad, jak využít prostor na umístění navigace. Z větších novinek outdoorových GPS navigací se příznivci displejů bez dotykového ovládání mohou těšit na nový GPSMAP 62, jehož popis najdete v článku Deset nej. Navigace GPSMAP 62st se již prodává.

Gerber
Gerber představil dva nové multitool nástroje cílené na použití ve městě. Oba jsou malé, lehké a kapesní. Gerber Balance je vybaven 7 nástroji, váží 198 g a ve složeném stavu má na délku 9,8 cm. Lehčí Gerber Fit váží 150 g, na délku má 10,2 cm a obsahuje LED svítilnu o světelném toku 47 lm napájenou jednou baterií velikosti AAA. Designově mezi multitool nástroji Gerber podle nás stále bezesporu vede rok starý Gerber Crucial.

Goal0
Na volném prostranství mezi halami byly prezentovány výrobky americké firmy Goal0 („goul zirou“). Jde o outdoor produkty pro solární nabíjení a ukládaní energie, její konverzi a následné nabíjení, ale zejména napájení. Zjednodušeně řečeno, Goal0 začíná tam, kde ostatní končí. Soustřeďuje se totiž na opravdu pořádné výkony a kapacity (desítky až stovky W). Pomocí skládacích solárních panelů (Nomad, až 27W, monokrystalická technologie), energetických zásobníků (Sherpa) a externího měniče (invertoru Sherpa UI, 220V/100W) je možné napájet zároveň lednici, HiFi a ještě si přitom svítit. Vše je přitom postaveno na systému stavebnice, kdy lze jednotlivé produkty snadno kombinovat, řetězit, pospojovat atd. Většina energetických zásobníků (Sherpa) nabízí výstup USB, 12V na autokonektoru a střídavých 220V. Uvnitř energetických zásobníků se schovává Lithium-železo-fosfátový (LiFePO4) akumulátor (také označovaný „LFP“). To odpovídá i specifikaci uváděné na stránce výrobce. Na veletrhu přítomný distributor však tvrdil, že uvnitř je použit tzv. AGM olověný bezúdržbový akumulátor (elektrolyt – kyselina sírová je nasáknuta do netkané textilie ze skelného vlákna).

Gore
V roce 2011 se můžeme těšit také na Light and Fast, novou generaci třívrstvého Gore-Texu Pro Shell. Parametry mají být příznivější než u dosavadního Pro Shell a přitom bude nová generace výrazně lehčí a Light and Fast umožní zřejmě další váhový úbytek u třívrstvých bund, což bude podporovat trend posunující nepropro oblečení do polohy záložní vrstvy s nepodstatnou váhovou zátěží.

Katadyn
Katadyn představil novou filtrační lahev MyBottle. Získal za ni i cenu Industry Award. Jde o lahev na pití s integrovaným třífázovým vodním filtrem který vás ochrání před viry, bakteriemi a prvoky. Jednoduché a rychle použitelné řešení „vše v jednom“. Stačí odklopit pružný náustek, jemně stlačit lahev a pít. Do lahve se vejde 560 ml vody a celý prázdný systém váží 260 g. Integrovaný filtr je dimenzován na cca 100 litrů vody, tedy zhruba 200 použití lahve. Lahev Katadyn MyBottle je již v prodeji.

© Svět outdooru, leden 2011, text redakce, foto redakce a produktové foto výrobců

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: