Na běžkách pomezím Cínovec – Altenberg

Na běžkách pomezím Cínovec – Altenberg

Krušné hory bývaly vždy rájem běžkařů. Pověstnou je Krušnohorská magistrála kolem Božího daru, kde trénuje například i Lukáš Bauer. Neméně zajímavou je ovšem i běžecký areál začínající na našem území na Cínovci, volně pak přecházející do německého Altenbergu. Ze středu Čech jste tam, díky dálnici, už za hodinu a půl.

Z názvu oblasti Zinnwald (Cínovec) lze odvodit minulost místa. Těžila se zde až do konce 20. století cínová ruda. Po 2. světové válce odsud bylo odsunuto velké množství německého obyvatelstva a oblast tak značně osiřela. A tak jsme znali tuto oblast jen jako hraniční přechod plný kamionů. Situace se však změnila, hlavní dopravní zátěž byla přesunuta na nově vybudovanou dálnici a oblast Zinnwaldu/Altenbergu, tak nakročila ke své regeneraci. Dnes se toto hraniční pásmo pyšní běžeckými trasami, které jí může lecjaké středisko závidět.

Co očekávat?

Pojedete-li autem, můžete auto zaparkovat na několika parkovištích ještě na české straně. Přejedete-li hranice do Německa, hned po levé straně je parkoviště (placené), odkud začínají běžecké stopy. Ty jsou širší než u nás, skvěle připravené i dobře značené. Pravoúhle na sebe navazují. Vydat se můžete na několik okruhů, které na sebe volně navazují. Svou denní dávku kilometrů si tak můžete přizpůsobit své kondici. Vybere si zde každý!

Běžecké trasy

Z parkoviště si můžete vybírat z několika značených směrů: Rehefeld – Zaunhaus (15 km), Schellerhau (15 km), Altenberg (8 km) a Geising (8 km). Navigační šipky s určenými vzdálenostmi jsou na každé křižovatce. Je potřeba si ale pamatovat, kam se chci vlastně dostat. Předem si můžete jednotlivé okruhy, které lze navzájem pospojovat nastudovat na stránkách města Altenberg.

Oblíbenou zastávkou a centrem srazů na německé straně je vyhlídka Kahleberg (905 m n. m.), kde je i možnost malého občerstvení. Do Altenbergu, kde můžete doplnit energii v několika restauracích, je pak cesta možná například kolem umělých nádrží na pitnou vodu Grosser Galgenteich a Speicher Altenberg.

Z vlastních zásob se můžete občerstvit a odpočinout si v dřevěných přístřešcích, kterých je podél běžecky upravených lesních cest, rozeseto velké množství.

Letní alternativa

Nezapomeňte sem vyrazit i v létě! Dobře značené tratě totiž nezahálejí ani v létě. Výborně připravené zázemí doslova zve k poznávání česko – německého pomezí i na kole nebo pěšky. Krušné hory nabízí mnoho zajímavých (cyklo)výletů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: