Mýtus o Sisyfovi v podání animovaných horolezců

Mýtus o Sisyfovi v podání animovaných horolezců

Dnes vám přinášíme jeden krátký animovaný film z prostředí velehor a horolezectví, který by neměl uniknout vaší pozornosti, stejně jako neunikl pozornosti mnoha porot na filmových festivalech.

Albert v horolezeckém podání

Nebývá to příliš často, abychom na skrze náš web upozronili či propagovali nějaké (i když adrenalinové) animované video, ale když už to děláme, myslíme si, že to stojí za to. Přesvědčit jste se mohli například v době dávno minulé, když jsme si ukazovali trampoty, které prožil „adrenalinový legopanáček“ a další.

Francouzský, sedmiminutový animovaný snímek s názvem Ascension, o němž si v krátkosti napíšeme dnes, dobyl mnohé festivaly. Jen zevrubně vzato, získal přes 10 ocenění z různých outdoorových a filmových festivalů světa a na dalších se dostal alespoň do užší nominace. Už to samo svědčí o jistých kvalitách, nemyslíte? Příběh z počátku 20. století dvou horolezců, z nichž má jeden jisté omezení (nebudu úplně prozrazovat kvůli ději), se rozhodnou na vrcholek hory vynést sochu Panny Marie. Zdánlivě jednoduchý úkol ale nekončí po nečekaných událostech cestou, ani po úspěšném stanutí na vrcholku…

Každý, kdo si prošel základní středoškolskou filozofií nebo rád čte světovou literaturu, zná jméno francouzského spisovatele Alberta Camuse (ano, je to ten, který se v tomto pádě vyslovuje „kamiho“, vzpomínáte?), držitele Nobelovy ceny za literaturu. Ten se proslavil mimojiné skrze existenciální vnímání světa, které promítal do svých knih (Cizinec, Mor a další) a také hlavně díky svému filozofickému eseji – Mýtus o Sysifovi. Ve zkratce: Antickou pověst o nezdolném údělu člověka potrestaného bohy valícího těžký kámen před sebou až na vrcholek hory, kde mu opět spadne dolů, aby začal znovu a znovu, předělal do podoby, v němž se Sysifos smířil se svý údělem a získal tak alespoň částečně na vnitřní svobodě.

Proč ale tuto informaci spojuji s animovaných snímkem Ascension? Možná je i v něm v jistém směru připomínka sisyfovského údělu života, ale to mi možná odsouhlasíte, až se na snímek podívate sami..

Příjemnou zábavu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: