Mýtus o první pomoci — V autolékárničce je vše potřebné pro první pomoc

Mýtus o první pomoci — V autolékárničce je vše potřebné pro první pomoc

Že máme v ČR mizernou legislativu, víme přece všichni. Kde se tedy vzala ta naprostá důvěra ve vyhlášky, které stanoví, co má obsahovat autolékárnička? Napadá mě: 1) lidská nezodpovědnost a zpohodlnělost, 2) neschopnost Čechů chtít a ocenit kvalitu.

Proč je to špatně?

Autolékárničky, které se prodávají na českém trhu, odpovídají vyhlášce, nikoli však zdravému rozumu. Obsahují obvazy mizerné kvality, nelepící lepenku, nestříhající nůžky, do nedávna také nepoužitelnou masku pro dýchání z úst do úst. Dále v nich naleznete nesmyslné návody, jak poskytnout první pomoc. Kromě toho jsou většinou nepřehledné a různými dalšími způsoby ošizené.

Princip, na základě kterého vznikl tento problém, je jednoduchý — většina výrobců se o kvalitu svých autolékárniček vůbec nezajímá. Řeší jen výrobní a tržní cenu. Vyhlášku a zisk. Vyhláška nestačí, aby zajistila dostatečnou kvalitu a jiný princip, který by nám ji zajistil, nemáme. Výsledkem je pak trh zaplavený nepoužitelnými braky, které sice projdou policejní kontrolou, ale když je vidí zdravotník, děsem mu slezou vlasy.

Tyto informace nejsou nijak tajné. Záchranné služby jednou za čas obsah autolékárniček analyzují a vydávají články o jeho katastrofálních nedostatcích. Občas se objeví reportáž ve zprávách:

https://www.youtube.com/watch?v=vAZ3GrzGJuo

Trh to nechává naprosto v klidu a Češi si do svých aut stále nakupují nepoužitelný balast. Je to přece levnější…

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Nejjednodušší je dojít si na kvalitní kurz první pomoci – tam vás s obsahem lékárničky i s jeho riziky seznámí. Patří to k základům první pomoci. Nespoléhejte na autoškoly – výuka první pomoci v autoškolách je v takovém stavu, že má pravděpodobně na svědomí mnoho promarněných lidských životů (více k tématu čtěte zde).

Nebo si můžete pořídit naši Chytrou autolékárničku – ta totiž odpovídá nejen vyhlášce, ale také zdravému rozumu. Pokud vás zajímají detaily, zeptejte se. Rádi vám vše ukážeme a necháme vás vyzkoušet si rozdíl mezi naší a běžnou lékárničkou.

Pokud už jste si koupili lékárničku jinde, alespoň si jí rozbalte, otevřete a seznamte se s jejím obsahem. To na kurzech sice děláme také a pořádně, nicméně i vaše malá soukromá exkurze bude rozhodně lepší než nic. Dále doporučujeme doplnit počet rukavic (jeden pár je směšně málo), koupit kvalitní lepenku, použitelné nůžky, kvalitnější obvazy. A pokud tam máte jednoduchou plastovou masku pro dýchání z úst do úst, tak ji vyhoďte. Je k ničemu. Nevěříte? Těžko vysvětlovat v článku — přijďte si to k nám osobně vyzkoušet!

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: