HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mýtus o první pomoci — První pomoc nepotřebuji, já zbytečně neriskuji

Mýtus o první pomoci — První pomoc nepotřebuji, já zbytečně neriskuji

Myslíte si, že se Vás první pomoc netýká? Z čeho usuzujete, že zbytečně neriskujete, myslíte, že horolezec, crossový motorkář nebo skejťák riskují více? No, možná ano, ale mají většinou odpovídající vybavení, zkušenosti a u všech závodů stojí sanitka, která jim profesionální pomoc poskytne do pár minut.

Pracujete v kanceláři, celý den bezpečně sedíte za počítačem a z práce a do práce jezdíte metrem? Fajn, vypadá to bezpečně, ale ani ve vypolštářované místnosti doktora Chocholouška nejste bezpečni, poněvadž takový infarkt nebo mrtvice může přijít kdykoliv a kdekoliv…

Proč je to špatně?

Pokud žijete normální život, nemůžete říct, že jste v bezpečí nebo, že zbytečně neriskujete. Jistě, existují povolání nebo sporty, kde si lidé vyloženě koledují, avšak zdravotní (neúrazový) problém může postihnout všechny. Zapomeňte proto na zlámané páteře a masivně krvácejí rány, pojďme se bavit o běžnějších situacích — co taková obyčejná mdloba v tramvaji…, hm, vyřešili byste ji? A je to opravdu mdloba? Co když je to cukrovka, mrtvice nebo počátek infarktu — rozeznáte je od sebe? No, a abych byl kompletní, nebavme se jen o cizích lidech, ale o Vaší rodině či přátelích a v neposlední řadě o Vás samotných. Víte, jak ošetřit sami sebe, zavolat si záchranku nebo které léky na co působí?

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Postoj „Já nic, já muzikant.“ v první pomoci určitě neplatí. Neberme v potaz, že je to jakási občanská povinnost, lidé kašlou na spoustu zákonných povinností, ale na zdraví druhých či své…, to je velmi hloupý přístup.

Je třeba se chytit za nos a zkusit si poctivě odpovědět na otázky, které jsem v textu výše položil, a to nebyly všechny… Pokud zjistíte, že máte nějaké mezery. Zajděte si na kurz první pomoci. Ale i zde je třeba přemýšlet, pokud chcete získat jistotu, že Vás většina stavů nepřekvapí a budete jediní, kdo v davu bude umět (a ochoten) pomoci, pak volte zážitkový kurz, jedině prožité modelové situace v různých rolí a prostředích Vás připraví.

Aktuální nabídka našich kurzů je na zde.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: