Mýtus o první pomoci — Při krvácení z nosu zakloníme hlavu a chladíme čelo a zátylek

Mýtus o první pomoci — Při krvácení z nosu zakloníme hlavu a chladíme čelo a zátylek

Tohle je mýtus, který slyšel či praktikoval snad úplně každý. A jako většina mýtů o první pomoci, má i tento potenciál poškodit lidské zdraví, nebo nám minimálně pěkně zkomplikovat už tak nepříjemnou situaci.

Jak to vzniklo?

Tentokrát je odpověď na původ tohoto mýtu velmi jednoduchá – když zakloníte hlavu, krvácení se jako zázrakem opravdu zastaví! Hmmm… ale moment… opravdu? Jistě, že ne. Nesmíte věřit všemu, co se píše. Krvácení se samozřejmě nezastaví, jen to tak vypadá! Všechna krev totiž teče z nosu nosohltanem a poté krkem, kde ji pak pacient, aby netekla do dýchacích cest, polyká.

Co se chlazení týče, je to postup založený na správné myšlence. V případě chlazení dochází ke zúžení cév a tím pádem i ke snížení průtoku krve chlazenou oblastí. Pokud by se nám tedy podařilo chladit klíčové cévy, které přivádějí krev do kapilár ve sliznici nosu, nějaký efekt by se dostavit mohl.

Proč je to špatně?

Největším zlem, jak už asi tušíte, je záklon hlavy. Veškerá krev se hrne dolů do krku a tam si pak pacient vybírá, zda ji pošle do dýchacích nebo trávicích cest. Dýchací cesty jsou samozřejmě horší, a tak mu nezbývá než krev polykat a věřit svému ošetřovateli, že ví, co dělá. I rizika spojená s tímto postupem jsme již naznačili. Za prvé, krev putuje do žaludku a ten ji neumí strávit. Krev se tam postupně sráží a když je jí moc, je vyzvracena. No, to jsme si pomohli. Za druhé, ztrácíme přehled o tom, kolik krve už z nosu vyteklo. Můžeme tak způsobit přehlédnutí a zanedbání např. těžkého poúrazového krvácení, které už mělo být dávno na cestě do nemocnice.

Chlazení zcela špatné není. Nejen z osobní zkušenosti vím, že chlazení zátylku a čela přináší subjektivní pocit úlevy. Navíc je založeno na správné úvaze – cévy se chladem opravdu zužují. Bohužel, nelze zjistit, zda to v případě krvácení z nosu má opravdu význam. Po dotázání několika lékařů z ORL (otorhinolaryngologie) jsme obdrželi dvě protichůdné informace:

  • chlazení při krvácení z nosu je neefektivní
  • chlazení při krvácení z nosu pomáhá, pokud chladíme celý obvod krku (čelo je zbytečné)

Obojí jsou informace od lékařů, kteří se touto tématikou přímo zabývají a mají v oboru zkušenosti. Jasné je tedy jedno – mokrý kapesník na zátylek a na čelo je příjemný. A nic víc.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Kromě správného přístupu obecně bych vám chtěl nabídnout ještě jednoho velkého pomocníka – léky typu „Gelaspon“ či „Gelitaspon“. Jedná se o pěnu, která obsahuje látky podporující zástavu krvácení. Jejich použití zdaleka není omezeno jen na zástavu krvácení z nosu (neboli epistaxe), nicméně pro svou účinnost jsou v tomto ohledu oblíbené a vyhledávané. Nejlépe ve variantě „strip“, kdy už je pěna nadílkovaná na špalíčky zhruba 1x1x4cm, každý balený zvlášť. Tento špalíček se zasune do nosní dírky namísto srolovaného kapesníku a ponechá tam. Částečně se rozpustí a vstřebá, zbytek zpravidla pacient vysmrká. Více detailů najdete v příbalovém letáku – který je třeba si před aplikací podrobně přečíst!

Správný postup při krvácení z nosu bychom shrnuli takto:

  1. Stiskněte nosní křídla prsty k sobě.
  2. Předkloňte hlavu.
  3. Podívejte se, kolik je právě hodin a zapamatujte si to.
  4. Pokud máte gelaspon nebo podobný přípravek, použijte jej (čtěte příbalový leták!!!). Pokud jako náhražku použijete třeba srolovaný papírový kapesník, minimálně 15 minut jej nechte zavedený v nosní dírce a nehýbejte s ním.
  5. Když se krvácení nezastaví (nebo alespoň výrazně neomezí) do 15 minut, vyražte s pacientem na pohotovost. Když se krvácení po 15 minutách ještě zhoršilo, volejte ZZS.

Líbil se vám článek? Čtením se toho ale v první pomoci moc nenaučíte… Vezměte svou zodpovědnost do vlastních rukou a přihlašte se na kurz první pomoci. Když bude zážitkový, nebudete litovat!

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: