Mýtus o první pomoci — On má asi zlomenou nohu. Rychle, sundejte mu lyžáky!

Mýtus o první pomoci — On má asi zlomenou nohu. Rychle, sundejte mu lyžáky!

Při první pomoci často rozhoduje rychlost a správnost. 0bčas zaslechnete spoustu rad, jak jednat v určitých situacích, jenže některé tyto rady jsou mylné. Seriál mýty o první pomoci připravujeme společně s profesionály z PrPom.cz.

Jak to celé vzniklo?

Napadá mě asi jediné vysvětlení. Obecně platí, že na všechny rány nebo poranění je třeba se podívat. Například, když si někdo podvrtne kotník, podíváme se na něj a hledáme modřinu nebo deformitu. I zde už se ale rozmýšlíme, zda tím, že budeme zouvat vysokou kotníkovou obuv, nezpůsobíme zbytečně velkou bolest či zranění nějak více nezhoršíme.

Obecně se jedná o poranění, se kterým se na sjezdovce můžeme setkat velice často. Víte, že se jedná o mýtus? Dokázali byste pomoci? Odpověď najdete v následujícím textu nebo na našem kurzu První pomoc v zimních horách, který můžete i darovat.

Proč to nefunguje?

Důvod je zřejmý (a naznačený v odstavci výše). Manipulace se zlomenou nohou je vysoce bolestivá, navíc i velmi nebezpečná. Při nešetrném pohybu dojde ke tření kostních úlomků o sebe, což způsobí jejich pohyb v okolní tkáni. Asi nejhorším důsledkem může být protětí nějaké procházející cévy a způsobení vnitřního krvácení do svalů. Vedlejšími efekty může být: poranění svalů, narušení nervových drah aj.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás teď bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začínáme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Na sjezdovce se jezdí rychle – je proto důležité zajistit vlastní bezpečnost. Jak na to? Nad hranu svahu zapíchneme své lyže a vedle ještě hůlky – vytvoříme vlastně plot, za kterým budeme pracovat, a který ostatní objedou.

Člověka celkově vyšetříme, a to především dotazem či lehkým pohmatem na všechny tělní partie. Snažíme se především získat informace, které pomohou záchranářům. Případ oznámíme na jednotnou linku Horské služby ČR – 1210.

Dále pacienta sledujeme, zajistíme tepelný komfort a sledujeme kvalitu dýchání.

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: