Mýtus o první pomoci — Moč desinfikuje

Mýtus o první pomoci — Moč desinfikuje

Dnešní mýtus budeme věnovat jedné nefalšované kuriozitě, kterou jsme možná mnozí slýchávali od svých babiček: „Tak si to aspoň počůrej, moč přece desinfikuje.“ Věřím, že v dnešní době by k tomuto kroku přistoupil snad jen málokdo, ale přece jen…

Jak to celé vzniklo?

Celá tato báchorka s močením na rány má pravděpodobně svůj základ v urinoterapii – pavědě, která je řazena do oblasti alternativní medicíny, nebo spíše medicíny absurdní. Své kořeny má v Indii a Japonsku. Někde věřili, že má moč afrodisiakální účinky, jinde, že působí blahodárně na krásu pleti. Někde se močí pomazávají, někde se v ní koupou, jinde ji dokonce pijí – ohřátou, třeba ve směsi s ovocnou šťávou.

Onen omyl tedy zřejmě vzniknul transformací a spojením myšlenek: „Někde to pijí.“; „Moč zdravého člověka je sterilní.“… a mýtus byl na světě.

Čerstvou moč zdravého člověka můžeme považovat za relativně sterilní, obsahuje totiž méně jak 105 bakterií na 1 ml moči, což je málo, ale bakterie se rychle množí. Moč začíná páchnout v okamžiku, kdy ji větší množství bakterií začne rozkládat, a tím se uvolní čpavek.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Proč to nefunguje?

Především proto, že nikdy není tak zle, abychom se museli uchylovat k těmto prehistorickým metodám. Pokud se nám nějaký menší úraz stane v blízkosti domova, jistě bude poblíž lékárnička či voda, pokud na výletě, mnohem lepší bude použít studánku, nebo klidně i vodu, kterou máte v batohu na pití. Nezapomínejte však, že vyrážet do přírody bez lékárničky, je holý nesmyl – více mýtus 42.

Pokud bychom se k tomuto krajnímu řešení odhodlali, způsobíme tak maximálně zápach z rány. Moč se bude vlivem tělesného tepla a látek obsažených v krvi rozkládat rychleji. Berme také v potaz, že moč je tu především od toho, aby odváděla z těla metabolity, které mohou být až toxické.

Jak je to správně?

Pokud u sebe máte lékárničku – řešení je zřejmé. Pokud ne, použijte jakýkoliv zdroj čisté tekutiny k výplachu. Avšak nikde a nikdy asi nebude tak zle, aby rána nepočkala na řádnou péči ve vašem domě, anebo nejbližší civilizaci.

Pokud se chcete naučit poskytovat první pomoc správně a bez chyb vyplývajících z mýtů, navštivte nějakých z našich kurzů první pomoci vedených zážitkovou formou.

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: