Mýtus o první pomoci — Mám pojištění. Záchranka proto musí přijet vždy, když si ji zavolám.

Tento mýtus se řadí mezi ty nesmysly, při kterých nejde o život. Je však krajně nepříjemné, když ve chvíli, kdy vaši blízcí trpí, a vy si myslíte, že jsou přímo ohroženi na životě, vám dispečerka v telefonu sdělí, že k vám záchrannou službu nepošle.

Navíc vám dá zcela nehoráznou radu, tedy ať sednete do vlastního auta nebo si zaplatíte taxi.

Kupříkladu Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy nás Pražany skutečně rozmazluje. Personálu, stanovišť i vozidel má (ve srovnání s ostatními kraji) dost, a do telefonu stačí někdy jen zakašlat a přijede i lékař. Tak tomu ale není všude a miliónová menšina se pak může jinde divit…

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Proč záchranka vždycky nepřijede?

Důvodů je více, ale jeden vítězí — stav, ke kterému voláte, je prostě prkotina. Nebo se zas až o takovou banalitu nejedná, ale chvíli počká, protože všechny posádky řeší vážnější případy.

Mějte na paměti, že záchranná služba je tu pro všechny a zákon schválnosti velí, že zrovna když voláte vy, jsou všechny posádky venku, je však také důležité pamatovat na to, že pokud je to možné a stav ošetření záchrankou potřebuje, pomoc se vám dostane. Na hranicích působnosti posádek je možné, že dispečerka v případě personální nouze zašle záchranku z jiného kraje — vše je možné.

Jak je to správně?

Používejte selský rozum. Pokud rána, kterou jste si právě způsobili, extrémně nekrvácí nebo na sobě či blízkých nepozorujete známky akutního stavu a je vám prostě divně (a je vám divně už posledních pár dnů, poněvadž na vás prostě něco leze…) popřemýšlejte, zda si nedojedete do nemocnice sami, nebo to nepočká do rána k vašemu praktikovi.

Avšak nejsme lékaři a můžeme toho hodně podcenit, proto pokud váháte, linku 155 kontaktujte. Zevrubně popište stav pacienta, odpovězte co nejpřesněji na otázky dispečerky a rozhodnutí nechte na ní. Jednak na to má právo a za druhé, ví, co dělá.

Další cestou je také ovládat první pomoc, do níž zdaleka nepatří jen resuscitace nebo pomoc při autonehodě. Smysluplný a kvalitní kurz první pomoci vám přinese vhled do základní laické diagnostiky a vy pak budete s to rozpoznat, kdy volat záchranku a kdy toho taxíka.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: