Mýtus o první pomoci — Má kašel jako kdyby štěkal. Asi silná chřipka…

Mýtus o první pomoci — Má kašel jako kdyby štěkal. Asi silná chřipka…

Dnes jsme si pro vás připravili další mýtus, který se zabývá dětským tématem. A jak jinak, jedná se o vážné onemocnění, které dítě nemusí bez vašeho včasného zásahu přežít… Naštěstí má poměrně jasné příznaky, takže jej lze poměrně spolehlivě rozpoznat a někdy podchytit rovnou v zárodku.

Jak to celé vzniklo?

Dnes se nejedná o mýtus v pravém slova smyslu tak, jak jste od nás zvyklí, ale spíš o upozornění pro rodiče, kteří mají své první malé dítě, anebo pro lidi, kteří s dětmi pracují a mají tak zodpovědnost za jejich zdraví.

Proč to nefunguje?

Laryngitida. Jedná se zánětlivé on

Jako příznaky akutní laryngitidy bývají popisovány následující: štěkavý kašel (viz video níže), velký neklid dítěte, chrčení (nádechové i výdechové), zvýšená teplota, bez stížnosti na bolest v krku či problémy s polykáním. Zhoršování může probíhat v desítkách minut.

https://www.youtube.com/watch?v=mIZTRb6DDIM

Nejčastěji postiženými jsou děti od kojeneckého věku do cca 6 let, ale existují vždy přítomné výjimky potvrzující pravidlo. Záchvat laryngitidy nejčastěji přichází v noci a období s největším výskytem je v zimních měsících.

Jak je to správně?

Pokud u svého dítěte zpozorujete některý z výše vyjmenovaných příznaků, na nic nečekejte a snažte se záchvat rozehnat pomocí vdechování vlhkého studeného vzduchu, a to nejlépe z mrazáku nebo alespoň ledničky, jelikož je nejčastější výskyt v zimních měsících, pomůže i otevřené okno. Pokud tato poměrně účinná metoda nepomůže a dítě se začíná dusit, na nic nečekejte a volejte záchrannou službu.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekci První pomoc.

U tohoto onemocnění, stejně jako u všech interních stavů, je nutné jej co nejdříve rozpoznat a s voláním záchranné služby neotálet. Je vždy lepší operátorce dokonale popsat příznaky, které vaše dítě vykazuje, a ta případně rozhodne o nepotřebnosti výjezdu, než tento rychle se rozvíjející stav podcenit.

Pokud vás zajímá problematika dětských onemocnění, urgentních stavů či obecná specifika u dětské první pomoci, můžete navštívit některý z našich kurzů První pomoc u dětí.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: