Mýtus o první pomoci — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice

Mýtus o první pomoci — Když zavolám 155, přijede sanitka z nejbližší nemocnice

No, tváří se to tak nějak logicky, navíc Dr. Jandera byl téměř vždy zabírán uvnitř Thomayerovy nemocnice. Tento mýtus jsme se rozhodli uveřejnit po množství otázek na samotnou funkci ZZS, ať už se jedná o rozmístění, posádky nebo organizaci výjezdů jako takovou.

Je zároveň odpovědí na časté rozlícení laiků: „Vždyť ležel pár desítek metrů od nemocniční brány a sanita přijela až za 10 minut…“

Proč to tak nefunguje?

Důvod je jednoduchý, zdravotnická zařízení nejsou rozmístěna rovnoměrně, je spíše pravidlem, že ve větších městech či aglomeracích, je mnoho zařízení na malé ploše, avšak stačí vyjet za hranice města a narazíte stěží na polikliniku.

Takový stav by nezaručoval stejnou rychlost dojezdu do všech míst státu. Musíme také pamatovat na nepříjemný trend, kdy se ruší jedna nemocnice za druhou, anebo se ponechávají jen ekonomicky výhodná oddělení jako chirurgie (čti plastická) nebo ortopedie. Tak tomu je například v lázeňských městech Karlovarského kraje. V Ústeckém kraji se nemocnice pro jistotu ruší celé…

Jak to funguje doopravdy?

Zdravotnická záchranná služba je na nemocnicích naprosto nezávislá, jedná se o dva rozdílné subjekty, které se často liší i zřizovatelem.

Pokud zavoláte na 155 a operátorce sdělíte polohu, pak vybere nejbližší výjezdové stanoviště, popřípadě stanoviště, které zrovna disponuje vozidlem a posádkou (záchranář / lékař), která je na místě potřeba. Poté vůz vyjede. Dojede na místo, poskytne ošetření a nyní začíná boj o umístění pacienta — je totiž nutné najít křehkou rovnováhu mezi tím, která nemocnice je nejblíž, která má dostatečné vybavení a hlavně volnou kapacitu k přijetí pacienta, což nebývá často snadné. Když vše klapne, pacient je předán a posádka se vrací zpátky na základnu, anebo se ještě za jízdy rozjede k dalšímu případu.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Například Praha má 6 velkých nemocnic: Bulovka, Vinohrady, Střešovice, Krč, Karlovo náměstí a Motol, avšak Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy má 18 výjezdových základen.

V ostatních krajích je situace podobná, tedy obecně — převažují stanoviště ZZS nad počtem velkých nemocnic.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: