Mýtus o první pomoci — Kdo byl v autoškole, umí první pomoc

Mýtus o první pomoci — Kdo byl v autoškole, umí první pomoc

Těžko říci, kde se vzalo mylné přesvědčení, že se v autoškolách skutečně učí první pomoc tak, jak je potřeba. Nejspíše jde prostě o lenost uchazečů o řidičský průkaz, kteří nejsou schopni dožadovat se kvalitní výuky a chtějí prostě jen „dostat řidičák“. A nejspíš ani netuší, jak kvalitní výuka první pomoci vlastně vypadá.

Jak to celé vzniklo?

Děsivější už je otázka, jak to vzniklo, že autoškoly výuku první pomoci tak nebezpečným způsobem zanedbávají. Zde může být na vině jednak absence osobní zodpovědnosti provozovatelů autoškol, jednak „systém“, který ke kvalitní výuce první pomoci autoškoly nijak nenutí.

Abyste měli představu, jak v současné době výuka první pomoci v autoškolách probíhá, můžete si přečíst článek naší kolegyně Elišky Blažkové, která se výuky v jedné autoškole zúčastnila. Čtěte zde.

Proč je to špatně?

Není co vysvětlovat. Místo toho vám pustíme video:

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Každý můžeme začít u sebe. A jelikož je video dostatečně výmluvné, nebudeme vás v tomto článku znovu přemlouvat, abyste přijali svou zodpovědnost a došli si na nějaký zážitkový kurz první pomoci. Mám pro vás tentokrát jinou nabídku.

Rozhodli jsme se spustit výzkum, který kvalitu výuky první pomoci v autoškolách zmapuje podrobně a přesně. Chystáme se plošně dotázat značný počet absolventů autoškoly, zda se vůbec první pomoc v autoškole učili — a pokud ano, jak to probíhalo.

Pokud budeme mít v rukou nezpochybnitelná data, která prokáží, jak bídná kvalita výuky ve skutečnosti je, snad se nám podaří situaci posunout k lepšímu — aby vypadala třeba tak jako na obrázku níže. Dozvědět se, jak výzkum probíhá, a podpořit nás, můžete zde.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: