Muzeum Reinholda Messnera v Tyrolsku – pocta alpinismu a horolezectví

Muzeum Reinholda Messnera v Tyrolsku – pocta alpinismu a horolezectví

V pořadí již šesté muzeum Reinholda Messnera bylo otevřeno na vrcholu hory Kronplatz v Jižním Tyrolsku. Tentokrát je ústředním tématem příběh alpinismu a horolezectví.

Horolezec, cestovatel a také spisovatel Reinhold Messner začal v roce 2003 pracovat na unikátním projektu „Messner Mountain Museum“ – soustava muzeí zaměřených na hory, přičemž každé z nich je zaměřeno na jiné téma.

Pět témat střet člověka s horami, svět věčného sněhu a ledu, historie dobývání Dolomit, mýtická stránka hor a horské národy, jimž se věnují stávající muzea nyní doplňuje příběh alpinismu a horolezectví.Přišel čas vyprávět příběh tradičního horolezectví, než bude zapomenut. Aby mladí lidé za dvacet i sto let věděli, o co se jedná. Dnešní horolezectví připomíná spíše turistiku,“ říká o muzeu sám autor Reinhold Messner.

Muzeum je anikátní architektonický klenot, nacházející se kousek od vrcholu hory Kronplatz. Leží v nadmořské výšce 2275 metrů a kombinuje nádherné místo, architekturu a výhled na vrcholky Alp. Budovu navrhla Britská architektka iráckého původu Zaha Hadid známá tím, že navrhuje budovy, které téměř nelze postavit. Nakonec se vše povedlo zrealizovat a vy můžete navštívit moderní muzeum, z něhož čiší smysl pro rovnováhu člověka a hor. „Můj nápad byl, že budova musí mít terasu a velká okna, finální podobu a design dodala Zaha Hadid. Přidala svůj umělecký talent a já jsem musel výsledek respektovat. Ale jsem spokojený, je to moc pěkné,“ dodává Reinhold Messner.

Muzeum je otevřeno celoročně a na návštěvníky mimo jiné čekají artefakty sebrané z celého světa samotným Messnerem. Jedná se například o 150 let staré skoby a cepíny známých horolezců. Na vlastní oči můžete sledovat vývoj horolezecké techniky a uvědomíte si velikost historických výstůpů, ke kterým dopomohlo často jednoduché a těžkopádné horolezecké vybavení.

Reinhold Messner byl první horolezec, který vylezl na Mount Everest bez kyslíku. Společnost mu tehdy dělal Peter Habeler po kterém byla nedávno v Zitteralských Alpách pojmenována vysokohorská cesta. Také jako první provedl na Mount Everest kompletní sólový výstup bez lan. Slavné jsou také jeho pěší výpravy v Antarktidě, Grónsku anebo rozlehlých pouštích. Podílel se také na vývoji první trekové boty od světoznámého výrobce obuvi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: