Muzeum horolezectví bude nejen v Česku, ale i v Polsku!

Muzeum horolezectví bude nejen v Česku, ale i v Polsku!

Pokud patříte k těm, kteří se horolezectvím baví nejen aktivně, ale také pasivně, tak vám následující článek přijde určitě jako dobrá zpráva. Do pár let totiž vyrostou hned dvě muzea, která se budou věnovat sportu, jehož symbolem je cepín.

Kde to bude u nás?

Možná, že už jste tuto novinu četli, protože oficiální prohlášení o výstavbě muzea bylo do světa vypuštěno v půlce dubna. Nápad na výstavbu je spjat s horolezeckou expozicí s názvem „Jistíš mě“, která se minulý rok konala v Turnově. Zájem ze strany návštěvníků byl tak velký, že bylo rozhodnuto o výstavbě muzea a to právě v Turnově, které je s horolezectvím úzce spjato.

Kromě historie horolezectví bude muzeum zaměřeno také na slavné české osobnosti tohoto sportu, lezecké oblasti a výbavu.

Tento ambiciózní plán už byl schválen krajem a do konce června by měl být hotový plán výstavby, která se odhaduje na čtyři roky.

A kde u sousedů v Polsku?

Oficiální název bude „Polish Seven Summits Mountain Museum“ a už příští rok v létě bude možné jej navštívit ve městě Zawoja, které leží jen pár kilometrů od nejvyššího vrcholu Beskyd – Babí hory (1720 m).

Muzeum bude zaměřeno na polské úspěchy na osmitisícovkách. Kromě historie horolezectví se bude věnovat také pěší turistice, geologii a geografii. Čestným ředitelem muzea není nikdo jiný než Krysztof Wielicki.

Kukuczka a Wielicki (vlevo), foto: Krzysztof Wieliecki archív

Stavební práce začnou už tento měsíc a dokončeny by pak měly být už příští léto. Takže mě napadá spojení: „Všechno jde, když se chce“.

Nemyslím si, že pro všechny Čechy musí být vyloženě prioritní muzeum v Turnově, protože přeci jen historie polského vysokohorského horolezectví je hodně bohatá a pro většinu Moravy a Slezska je Zawoja blíže než Turnov (z východu ČR cca 50 km). Tím chci říct, že máme velké štěstí, že v blízké době vyrostou dva svatostánky horolezectví, které budou dobře dostupné pro všechny v ČR. Do této chvíle bylo nejbližší muzeum tohoto typu v Mnichově.

S využitím litomericky.denik.cz, explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: