HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Moravský Blaník – Bradlo

Moravský Blaník – Bradlo

Na první pohled nenápadný vrchol Bradlo (600 m) v Hanušovické vrchovině je turisticky zajímavým cílem, a to především kvůli své vrcholové skalní vyhlídce, která láká také lezce.

Vrchol Bradla najdete zhruba 30 kilometrů severovýchodním směrem od Olomouce. Jedná se o nejjižnější výběžek Jeseníků. Z větších měst jsou nejblíže Zábřeh, Šumperk či Mohelnice. Jak už bylo zmíněno, na vrcholu se nachází kvarcitový skalní útvar, který nabývá zajímavost nejen pro turisty, ale také lezce.

Je z něj navíc nádherný výhled, a to i díky udržované vyhlídce na okolní krajinu v podobě jižní části Jeseníku či Králického Sněžníku. Za dobrého počasí můžete vidět i Sv. Kopeček u Olomouce. Vrcholové skály mají výšku do 25 metrů a najde se tady kolem 50 lezeckých cest o obtížnosti III – VIII+.

Přístup

K vrcholu vede několik výstupových cest, ale nejoblíbenější je ta modrá od Libiny, kde se nachází také železniční stanice.

Od železniční stanice budete pokračovat po zmiňované modré. Po 2,5 kilometrech máte možnost udělat si krátkou odbočku ještě na jiné než vrcholové skály, a sice tzv. Tři Kameny, kde rovněž najdou vyžití i lezci. Jedná se o tři věže dosahující výšky pod 20 metrů, na které je asi třicítka cest (obtížnost II – VIII).

Po dalším kilometru dojdete k vrcholovým skaliskům, které jsou sice o něco vyšší než tři kameny, ale nejsou tak zajímavě tvarované. Pokud neovládáte lezecký sport, tak to ničemu nevadí, protože na samý vrcholek, kde je také vyhlídka, vedou schody vysekané ve skále a opatřené kovovým zábradlím. Včetně zpáteční cesty má popsaná trasa osm kilometrů s převýšením 250 metrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: