HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mohyla Ivančena v Moravskoslezských Beskydech

Mohyla Ivančena v Moravskoslezských Beskydech

Kamenná mohyla Ivančena se nachází na severním hřebeni nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd – Lysé hory. Mohyla vznikla v roce 1946 a má připomínat pět skautů, kteří byli popraveni nacisty za účast v protinacistickém odboji.

Pokud se vypravíte na Lysou horu, tak zvažte jednu z oblíbených výstupových tras přes Ivančenu. Kamenná mohyla se nachází mezi vrcholy Malchor a Kykulka. Kromě vzpomínky na padlé skauty, se mohyla později stala také symbolem odboje proti nesvobodě, čehož si v dobách komunismu všímala také státní bezpečnost, a to především při slavnostních pochodech skautů.

Mohyla se neustále rozrůstá o další kameny z nejrůznějších koutů světa, ale vzhledem k její dlouholetosti a drsným beskydským podmínkám se rozpadá. Momentálně probíhá veřejná sbírka, kterou organizují skauti z Moravskoslezského kraje za účelem rekonstrukce. Ta by měla proběhnout v roce 2016. Dokonce existují stránky, které jsou této rekonstrukci věnovány.

Přístup

Mohyla se nachází na modré turistické trase, která vede z Malenovic. Poněkud klikatější přístupové varianty jsou z Bystré / (5 km), Krásné (7 km) či Pražma (11 km). Ohromné množství možností se otvírá také cestou přes Lysou horu (2,5 km modrá) a následným sestupem do Malenovic. Variant a možností je opravdu hodně. Takže doporučuji sednout na chvíli nad mapu a vymyslet si co nejoriginálnější trasu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: