Mezi rychlostními „cyklo rekordy“ je pravděpodobně i Čech

Mezi rychlostními „cyklo rekordy“ je pravděpodobně i Čech

Psal se rok 2009, když se Richard Gasperotti (37), přezdívaný „Gaspi“, proháněl na letišti ve Lnářích u Písku rychlostí 211,5 km/h. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby u toho neseděl na „obyčejném“ sjezdovém speciálu. Jaké jsou další rychlostí rekordy?

25. června 2009 se český freerider Richard Gasperotti pokusil o překonání hranice 250 km/h za pomocí motorky, ke které bylo jeho kolo připevněno tažným lanem. Nakonec se mu podařilo rychlost vytáhnout „jen“ na 211,5 km/h. I to však stačilo k tomu, aby překonal dosavadní rekord kola taženého motorkou – 156 km/h. Rychlost jeho jízdy na kilometr dlouhé dráze měřily dva policejní radary, které ukázaly rozdílná čísla (211,5 km/h byl jejich průměr). Při pokusu byli přítomni také zástupci agentury Dobrý den, která se zabývá českými rekordy.

Richarda podporují značky Led Lenser, což jsou špičkové svítilny, a Leatherman, který produkuje jedny z nejlepších multifunkčích nástrojů na trhu. Richard Gasperotti obě tyto značky  s úspěchem testuje a pravidelně používá. Více se o této výbavě do náročných podmínek můžete dozvědět na oficiálních stránkách výrobců.

211,5 km/h určitě není absolutním světovým rekordem. V tabulce níže uvidíte, že se překonala i meta 260 km/h. Při zápisech takovýchto výkonů záleží na drobnostech, a proto vzniká spousta kategorií, které se od sebe různě liší. Richardovu jízdu můžeme specifikovat jako „jízdu na kole pomocí tažného lana za motorkou“. Jeho výkon také není oficiálně uznán ve světě, ale ono je to nakonec úplně jedno, protože na krátkém videu níže je jasně vidět, že to byl fičák a určitě zaslouží obdiv.

JménoRokRychlostDetaily
Fred Rompelberg1995268 km/h
Jízda na rovině za pomocí železné konstrukce a auta
Eric Barone2000222 km/hDownhill na sněhu (speciálně upravené kolo)
Eric Barone2002172 km/h Downhill z vulkánu (speciálně upravené kolo)
Markus Stöckl2007210.4 km/hDownhill na sněhu (sériově vyráběné kolo)
Sebastiaan Bowier2013133.78 km/h Jízda na rovině (speciálně upravené kolo)
Barbara Buatois2010121.81 km/hJízda na rovině (speciálně upravené kolo, ženský rekord)
Markus Stöckl2011164.95 km/hDownhill z vulkánu (sériově vyráběné kolo)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: