Merino: Proč zvolit vlněné prádlo?

Merino: Proč zvolit vlněné prádlo?

Merino vlna se mezi sportovci stala velice oblíbenou. Vysvětlíme Vám, proč má přírodní ovčí vlna tolik výjimečných vlastností a najde univerzální využití v létě i přes zimu. Poradíme také, jak o ni správně pečovat, a jako bonus jsme přichystali několik tipů na ty nejlepší vlněné kousky do vašeho šatníku.

Proč merino „hřeje“?

Tento typ vlny, získávaný z plemene ovcí jménem Merino, se vyznačuje schopností poskytnout maximální tepelný komfort. Dobré izolační vlastnosti vlny se vážou na strukturu vlákna: je přirozeně kudrnaté, velmi chlupaté, jeho povrch je pokryt šupinkami a má nepravidelnosti. Díky tomuto složení se materiál rádoby „nafukuje“, a proto snadno zachycuje teplo vyzařované vaším tělem a dokonale ho izoluje.

Vlna má i další unikátní vlastnosti. Pokud merino zvlhne (např. při dešti nebo propocení), při absorpci probíhá exotermický proces, což znamená, že absorpcí vody vzniká malé množství tepla. Naopak u jiných látek, jako je třeba obyčejná bavlna, se můžete setkat s tzv. freezing efektem. Dochází k němu tak, že látka nasáklá vlhkostí naopak urychluje výměnu tepla mezi tělem a okolním vzduchem, čímž tepelný komfort prudce klesá. Merino vlna tomuto procesu efektivně brání a řadí se mezi kvalitní výkonné termoprádlo.

Jak merino redukuje zápach?

Merino nezapáchá. Jak? Dostáváme se opět k absorpční schopnosti. Merino nejenže absorbuje vodu obsaženou v potu, ale pohlcuje také jeho nepříjemný zápach, který v podstatě „drží v zajetí” uvnitř vláken po dobu několika dní. Merino má přirozené antibakteriální vlastnosti a zamezuje samotnému vzniku zápachu. Pot produkovaný potními žlázami lidského těla je bez zápachu, jenže je tvořen molekulami, v nichž se daří bakteriím, které se přirozeně vyskytují na lidském těle. Díky lanolinu (neboli ovčímu tuku) představují merino vlákna zcela nevhodné prostředí pro roztoče. Oblečení tedy opravdu i přes několikadenní nošení nezapáchá a je naprosto ideální na treky.  

Proč merino oblékat i v létě?

Merino je vhodné i v létě. Ano, opravdu. Už jsme zmínili, že když je merino oblečení vlhké, stále uvolňuje trochu tepla. Při kontaktu s teplým a suchým vzduchem však dochází k opačnému efektu. Vysvětluje to snadno pozorovatelný fyzikální proces: odpařování. Přechod z kapalného do plynného stavu totiž vyžaduje určité množství tepla, které z látky uniká do vzduchu. Když si vezmete například merino triko na sluníčko, potem nasáklá vlna ztrácí teplo.

Merino má přirozené antibakteriální vlastnosti a zamezuje samotnému vzniku zápachu.
Merino má přirozené antibakteriální vlastnosti a zamezuje samotnému vzniku zápachu.

Není merino jako merino

Výrobky z merino vlny se v určitých parametrech liší. Prvním z nich je jemnost vlákna, která se uvádí v tzv. mikronech. Čím jemnější vlákno, tím hebčí je materiál na dotek. Určitě jste už zaslechli, že merino některé lidi kouše. Pokud máte citlivou pokožku a bojíte se škrábání, podívejte se na počet mikronů, který je tím správným ukazatelem. Síla vlákna se pohybuje kolem 18 mikronů, což zajišťuje dobrý kompromis mezi dostatečnou hebkostí a pohodlím při nošení.

Další rozdíly najdeme v gramáži, tedy množství použité vlny. Ta udává, jak dobře bude materiál izolovat teplo či absorbovat vlhkost. Čím je gramáž vyšší, tím je tkanina teplejší. 

Gramáž můžeme rozdělit do dvou základních skupin:

  • Tenká (od 100 do 190 g/m2): lehký oděv, který se doporučuje do teplého a vlhkého prostředí.
  • Silná (od 200 do 300 g/m2): odolnější oděv, který poskytuje větší tepelnou izolaci a doporučuje se do chladného počasí.

Často se můžeme setkat s příměsí jiného materiálu, který upravuje například pružnost výsledné látky, odolnost nebo rychlost schnutí. 

Merino snadno zachycuje teplo vyzařované vaším tělem a dokonale ho izoluje.
Merino snadno zachycuje teplo vyzařované vaším tělem a dokonale ho izoluje.

Je merino vlna odolný materiál?

Pevnost vláken závisí na jejich délce a pružnosti. Pokud je vlákno dlouhé, je menší riziko přetržení ve švech spojujících dvě vlákna. Pokud je vlákno pružné, lépe odolává různým tlakům. Merino vlákno je přirozeně dlouhé (více než například bavlna) a má „vlnitou“ strukturu, která mu dodává výbornou elasticitu. Může se natáhnout až o přibližně 30 % své délky, aniž by se přetrhlo. Přesto mějte na paměti, že vlna není nejodolnějším materiálem. Některé syntetické materiály jsou odolnější, ale zase nejsou tak hřejivé, pružné a bez zápachu jako merino. 

Existuje však způsob, jak udělat vlnu odolnější. V Decathlonu je řada produktů, které mají strukturu Beta-Spun. Merino vlákna jsou vyztužena polyamidovou přízí, která vlnu pokrývá. Polyamid chrání před odíráním či roztržením, aniž by nějak pozměnil vlastnosti merina. Pokud tedy budete merino využívat na treky opravdu často, poohlédněte se například po triku s příměsí syntetiky, abyste zvýšili jeho životnost a merino vlákno se nepoškodilo třením o batoh.

Vlna také sice dokonale absorbuje vlhkost, ale její schopnost schnutí je stále pomalejší než u syntetických materiálů. Některá trička z Decathlonu mají všité díly na místech, kde se člověk nejvíce potí. Právě tyto části obsahují větší podíl akrylu, který urychluje schnutí. Není tedy potřeba lpět na 100% merino vlně, její vlastnosti zůstanou zachovány a naopak tím prodloužíme životnost a odolnost výrobků.

Pokud si chcete prohlédnout oblečení a doplnky z merino vlny za dostupné ceny, podívejte se sem.

V tabulce přinášíme výběr nejoblíbenějších kousků z nabídky merino oblečení:

Turistické merino tričko s krátkým rukávem Forclaz MT 500Turistické merino tričko s dlouhým rukávem Forclaz MT 500Turistické merino tričko s dlouhým rukávem a zipem Forclaz MT 900
Tohle funkční triko díky vlně merino odolá zápachu a prodyšné panely ze síťoviny zajistí rychlý odvod vlhkosti od těla. Technologie Beta-Spun, kdy jsou vlněná vlákna ovinuta polyamidem, dodává triku větší mechanickou odolnost.První vrstva z jemné merino vlny (18,5 mikronu) s gramáží 190 g/m² je ideálním společníkem na hory. Využívá hlavních předností merina: výbornou schopnost absorpce potu a tepelnou izolaci i za vlhka, díky příměsi polyamidu má navíc i delší životnost.Triko z jemné merino vlny o vyšší gramáži 240 g/m² je hřejivější verzí termoprádla. Lepší tepelný komfort zajišťuje navíc vyšší límec se zipem a otvory na palce na rukávech.
Cena: 749 KčCena: 999 Kč Cena: 1 499 Kč
decathlon-logo

Decathlon využívá výhradně vlnu z ovcí Merino chovaných na farmách v Jihoafrické republice, které nevyužívají techniku mulesing. Díky spolupráci s uskupením chovatelů Konsortium Merino má stoprocentní jistotu původu vlny, tedy že získávání vlny je šetrné jak ke zvířatům, tak k životnímu prostředí.

Více na: www.decathlon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: