Méně známá místa k týdenním túrám pro rodiny s malými dětmi

Méně známá místa k týdenním túrám pro rodiny s malými dětmi

Denní světlo a modrá obloha vás zvou na rodinný výlet do širého okolí. Proč se ale toulat po známých místech a tlačit se v houfech cizích lidí? Darujeme vám tipy na nádherná a klidná místa, kde budete téměř sami.

Vyzkoušejte Křivoklátsko a přírodu

Turisté nejčastěji míří na Křivoklátsko kvůli stejnojmennému hradu Křivoklát, ale krásná příroda jen o pár kilometrů dál je opomíjena. Směrem na jihozápad, po proudu Berounky, můžete objevit Skryjská jezírka. Jejich průzračnou vodní hladinu obklopují skály a vysoké stromy, které vám vyrazí dech. Dále pak Zbirožský potok vytváří zajímavý vodopád. Jihozápadně od Křivoklátu můžete objevit zříceninu hradu Týřov. A nedaleko od hradu se nachází Děvín.

Zvláštní místa v Českém krasu

Chráněná krajinná oblast Český kras je divokým bujným krajem jihozápadně od Prahy. Pro rodiny s dětmi je ideální navštívit Karlštejn, ale vzhledem k přírodě i my doporučujeme jít do míst bez přítomnosti civilizace. Severozápadně od Karlštejna, nedaleko města Beroun, můžete objevit příjemné městečko Svatý Jan pod Skalou. Ze všech stran je obklopeno svahy a skalami a působí dojmem, že byla zapomenuta. Navštivte některou z vyhlídek v okolí města. A třeba tu najdete i chaty k pronájmu.

Svatý Jan pod Skalou, Český kras
Svatý Jan pod Skalou, Český kras

Pokud budete cestovat s kojenci, nezapomeňte se vybavit kojeneckým oblečením pro miminka.

Malebné Rychlebské hory

Magická místa nenajdete jen v Čechách, ale i na Moravě a ve Slezsku. Rychlebské hory jsou oblíbené pro svůj klid a nezkaženou přírodu. Celé pohoří je zajištěno bohatými smrkovými lesy a hlubokými údolími. Nenechte si ujít zámek Jánský Vrch, který vás už z dálky zaujme svou barevnou fasádou. Objevíte zde největší sbírku dýmek a kuřáckých potřeb v rámci České republiky.

Kromě toho můžete navštívit zříceninu gotického hradu Rychleby, kdysi sídla loupeživých rytířů. Pokud máte rádi přírodní zákoutí a zvuk zurčící vody, vydejte se k vodopádům Stříbrného potoka, kde voda padá z úctyhodných 15 metrů. V Rychlebských horách objevíte nádherné výhledy na každém kilometru.

Vyšlapejte na Křížový vrch u Adršpachu

Málokterý jedinec zná nějaká další kuriózní místa v okolí tohoto vzdálenějšího, ale i přesto navštěvovanějšího města. Po výletu na Bischofstein se můžete s rodinou vydat na neuvěřitelný Křížový vrch, který se zvedá přímo naproti legendárnímu městečku. Můžete se přesvědčit, že prostředí Adršpachu může být v zimě opravdu tajemnější než v létě. Pokud vás z toho nic nezaujalo, vydejte se na cestu camino.

Adršpach, Kladksé pomezí
Adršpach, Kladksé pomezí

Navštivte i cizinu

Bílé Karpaty a jejich překrásné louky

Pokud se vydáte na jihovýchodní hranici mezi Českou republikou a Slovenskem, nenechte si ujít pohoří plné tisíců květnatých luk zvané Bílé Karpaty. Zdejší příroda je natolik jedinečná, že ji UNESCO zařadilo mezi evropské biosférické rezervace. Ať už se v rámci Bílých Karpat vydáte kamkoli, procházka bude stát za to. Řada Čechů toto pohoří vůbec nezná, takže se nemusíte stresovat, že se budete vyhýbat houfům turistů.

Mezi stavební skvosty se nechte zlákat větrným mlýnem v Kuželově, jedním z mála dochovaných větrných mlýnů holandského typu v rámci České republiky. Respektovat budete moci i zříceninu hradu Brumov, jehož překvapivě zachovalé příčky se mísí s barevnými stromy. A pokud máte rádi trochu civilizace, vydejte se do klidného lázeňského města Luhačovice na skvělý oběd v centru kolonády.

Pasoucí se koně na loukách, Bílé Karpaty
Pasoucí se koně na loukách, Bílé Karpaty

Vydejte se za kouzelnými vodami

Voda průzračná jako drahý kámen, kolem nohou vám plavou rybky, klidné kamenné pobřeží a nad vámi se tyčí vysoké hory s opuštěnou nedotčenou přírodou. A památky pozoruhodného města Ohrid. Ne nadarmo se Ohridskému jezeru říká perla Balkánu. Makedonie sice nemá oceán, ale koupání v Ohridském jezeře se mu téměř vyrovná.

Malebné město Ohrid v Severní Makedonii
Malebné město Ohrid v Severní Makedonii

Navštivte park Mavrovo, který je opuštěný

Rozdíl mezi hlavním městem a venkovem je v chudších státech velmi výrazný. Z kaňonu Matka, který se nachází nedaleko hlavního města Skopje, se můžete vydat na západ směrem k hranicím s Albánií se zastávkou v NP Mavrovo. Tady, uprostřed vysokých hor, najdete překrásné jezero, ale bohužel působí velmi opuštěný dojem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: