Mazání běžek v obtížných podmínkách a korekce chyb

Mazání běžek v obtížných podmínkách a korekce chyb

Zima lyžařům moc nepřeje, ale i tak bychom chtěli dokončit článek o mazání. V seriálu o běžkách a mazání vyšla první část textu o základní přípravě vosků, jak ji doporučují odborníci Swix. Dnes pokračujeme jejich radami, jak namazat v obtížných podmínkách, jak odhalit příčiny chyb a jak chyby napravovat.

Výběr správného vosku

Varianta A: Lyže podkluzují

  1. Naneste další vrstvy stejného vosku, zkuste prodloužitvrstvu dál dopředu. Silnější vrstva, „poduška“ vosku takto vzniklá umožnísněhu lépe se zachytit do vosku. Nezapomeňte vrstvit do „pyramidy“.
  2. Pokud vosk stále nemá patřičnou přilnavost (je přílištvrdý/studený), naneste teplejší vosk na všechny vrstvy, co už máte naskluznici. Pokud to pomůže, přidejte další vrstvy. Opět, poslední vrstvy přímopod chodidlo.
  3. Při příliš měkkém (teplém) vosku na skluznicích a novémnebo jemnozrnném sněhu může vznikat vrstvička ledu. To způsobuje, že lyže„ustřelují“ při odrazu a přitom ve skluzu nejedou. Pokud to není zřejmé, že seled tvoří, zkuste jako by nanést další vrstvu. Pokud je nemožné nanést tensamý vosk (jen klouže), je to proto, že na skluznici je namrzlá tenkávrstvička ledu. Lze ji rozehřát a odstranit korkem, pokud proces namrzánínezašel příliš daleko. Pak zkuste nanést pár vrstev tvrdšího vosku. Pokud jeled nemožné tímto způsobem odstranit, musíte oškrabat všechen vosk škrabkou azačít znova od základního vosku.

Varianta B: Lyže jsou pomalé a drhnou

  1. Problém je způsoben buď namrzáním ledu (Varianta A3),nebo sněhem lepícím se ke skluznici. Odstraňte nebo překryjte pravděpodobněpříliš měkký vosk voskem tvrdším.
  2. Zkontrolujte vrstvu odrazového vosku. Pokud bylananesena výrazně delší, rychlost a skluz to jen poškodí.

Máza okolo nuly

Překrývání klisteru tuhým voskem

Použití klisteru

„Pomerančová kůra“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: