Maximo Kausch – šestitisícový dobrodruh And

Maximo Kausch – šestitisícový dobrodruh And

Argentinský horolezec Maximo Kausch si stanovil velmi ambiciózní cíl – vystoupit na všechny šesti tisícové vrcholy And. Kolik jich vlastně je a s jakými problémy se při jejich vyhledávání Max potýkal?

Nápad se zrodil po absolvování expedice na Cho Oyu. Tehdy Maximo dostal nápad na Odysseu v jihoamerickém podání. První, co musel udělat, bylo to, že si udělá seznam všech vrcholů, které v Andách převyšují hranici 6000 metrů. Jeho odhady byly mezi 50 – 60 vrcholy. Jenže to se hodně pletl. Jeho aktuální seznam čítá 118 hor.

Dojít k tomuto číslu chtělo víc než jen listovat na wikipedii

Sepisování seznamu mělo hned několik „háčků“. Prvním z nich bylo to, že některé vrcholy měly i pět rozdílných názvů. Dalším problémem byly špatné údaje o výšce, které se někdy lišily i o 300 metrů oproti skutečnosti. Při svém vyhledávání používal kombinaci údajů NASA a Google Maps. Tato mravenčí práce spolu s přípravami mu zabrala tři roky.

Co se týče samotných výstupů, musí se Max potýkat s těžkou dostupností některých hor. Proto se rozhodl, že jeho dopravním prostředkem bude motocykl. Jenže se na něm nejdříve musel naučit jezdit.

Sami vidíte, že těch překážek, které musí Argentinec při realizaci svého snu překonat, bylo, je a bude ještě hodně. Momentálně je v půlce (cca 9 měsících), protože se mu podařilo stanout již na 61 šesti tisícovkách And. Už teď je jisté, že nikdo na světě nevylezl tolik „šestek“.

Jak už bylo zmíněno výše, mnoho hor se nachází ve velmi odlehlých a necivilizovaných částech Jižní Ameriky. To znamená mnoho problémů, ale také jedinečných okamžiků. Max objevil ruiny staveb Inků nebo zkameněliny různých živočichů a hub.

Nalezená zkamenělina, foto: Maximo Kausch

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: