Mauricius – pěší turistika v tropickém ráji

Mauricius – pěší turistika v tropickém ráji

Mauricius, perla Indického oceánu. Vybaví se Vám při tomto sousloví pouze dlouhé pláže s bílým pískem? Nechte se vyvést z omylu. Mauricius nabízí mnoho dalšího.

Mimo jiné je celý ostrov Mauricius protkaný báječnými turistickými trasami, které jsou určené jak pro zkušené horaly, tak pro plážové povaleče, kteří si chtějí zpestřit dovolenou kratší procházkou. Každý si zde tedy přijde na své. Mauricius – dovolená na tropickém ostrově nemusí být jen válečka.

S dětmi kolem vodní nádrže Mare aux Vacoas

Jako první jsme vybrali jednu z nejjednodušších tras, která je vhodná i pro nezkušené turisty. Tato okružní trasa vede kolem vodní nádrže Mare aux Vacoas, nacházející se ve vnitrozemí Mauriciu. Tato nádrž je svou rozlohou 2,5 km² největší zásobárnou pitné vody na ostrově.

Cesta k nádrži a také kolem ní vede deštným pralesem, kde se můžete kochat nejen nádhernou přírodou, ale spatříte i mnoho ptáků, opic a dalších zvířat. Stezka je dlouhá necelé 4 km a v pohodě ji stihnete ujít za hodinku. Díky délce trasy a také malému převýšení je tato pěší túra vhodná také pro děti.

Nádrž se nachází nedaleko národního parku Black River Gorges, a tak se zde nabízí možnost spojit túru například s výletem do Chamarel a navštívit zdejší geologickou raritu – Zemi sedmi barev.

Unikátní oblast Chamarel leží uprostřed tropických hor a vypadá jako písečné duny, které hrají všemi barvami.
Unikátní oblast Chamarel leží uprostřed tropických hor a vypadá jako písečné duny, které hrají všemi barvami.

Zdolejte úchvatný Le Morne Brabant

Pokud si chcete odškrtnout položku na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO, určitě nevynechte nejznámější vrchol ostrova, Le Morne Brabant (550 m n. m.). Zároveň je také jediným místem, kde na Mauriciu najdete národní květinu tohoto ostrova – trochetii boutoniana. Trek vám zabere přibližně 3-4 hodiny, není příliš fyzicky náročný, ale nachází se zde i několik strmých úseků, kde budete muset použít i ruce.

Zatímco první část trasy je relativně poklidná a končí na náhorní plošině, druhá etapa je mnohem namáhavější a vyžaduje již trochu fyzické zdatnosti. Na vrcholu hory na vás čeká slavný bílý kříž a samozřejmě nádherný panoramatický výhled.

Většina trasy je vystavena přímému slunci a proto je lepší vyrazit brzy ráno. Pokud předpověď hlásí déšť, zvolte si jiný program, neboť je trasa v dešti téměř neschůdná a velmi nebezpečná.

Le Morne Brabant, Mauricius
Le Morne Brabant, Mauricius

Rozhlédněte se do všech světových stran na Le Pouce

Le Pouce (v překladu palec) je třetí nejvyšší horou (812 m.n.m.) ostrova nabízející úchvatné výhledy do všech světových stran. Trasa začíná buď v Port Louis, nebo v městě Moka a zabere vám 3,5 – 4 hodiny. Po cestě můžete spatřit spoustu exotických květin a při troše štěstí se setkat s přátelskými opicemi.

První část túry vede přes pole cukrové třtiny. Následuje strmý, ale krátký úsek v lesích končící na malé náhorní plošině. Odtud si můžete vychutnat úžasný výhled na západ ostrova a zejména na hlavní město Port Louis. Poté vás stezka zavede na druhou náhorní plošinu s nádherným výhledem na západ, sever a jeho ostrovy – Flat Island , Round Island a Snake Island a východ. Samotný výstup na vrchol není náročný, stezka je ale kamenitá a strmý závěrečný úsek může být pro někoho výzvou a vyžaduje trochu horolezecké zručnosti. Na vrcholku je celkem málo místa a tak může být dost nepříjemné, pokud se vás tam sejde víc.

Výhled z vrcholu Le Pouce na jihozápad, Mauricius.
Výhled z vrcholu Le Pouce na jihozápad, Mauricius.

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Mauriciu

Pro náročnější horaly se nabízí také výšlap na Piton de la Petite Rivière Noire, který je se svými 828 metry nejvyšší horou Mauriciu. Vrchol ostrova se nachází v národním parku Black River a cesta tam a zpět vám zabere 3,5 – 4 hodiny. Trasa je velmi dobře zvládnutelná hlavně díky skvěle značeným turistickým trasám, ale pozor na období dešťů od prosince do února, kdy se povrch stezek může změnit v blátivou klouzačku.

Také tato túra vede nádherným deštným pralesem se spoustou úseků vedoucích nahoru a dolů. Těsně před vrcholem přechází stezka ve strmější a náročnější úsek, který je však zajištěn lany. Odměnou za zdolání tohoto nejtěžšího úseku vám bude nezapomenutelný výhled na Mauricius.

Na závěr jedno doporučení. Vzhledem k tomu, že většina turistických tras vede z části džunglí, nezapomeňte se kromě dostatečné zásoby vody vybavit také kvalitním repelentem. Na otevřených náhorních plošinách se zase neobejdete bez opalovacího krému. Pohodlné turistické boty a vhodné oblečení snad ani zmiňovat nemusíme.

TIP: Vydejte se na zájezd na Mauricius a poznejte místní přírodu, parky a vodopády. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: