Matterhorn – nejslavnější hora Evropy

Matterhorn – nejslavnější hora Evropy

Byl dobyt jako poslední alpská čtyřtisícovka. Vyžádal si spoustu životů. I přesto má však Matterhorn stále své kouzlo. Je jako siréna vábící tisíce turistů, kteří chtějí zdolat vrchol nebo alespoň zahlédnout jeho zrcadlící se obraz v jezeře Riffelsee.

Pohled na Matterhorn si lze užít hned z několika míst. Nejlepší výhled získáte z Gornergratu, Rothornu, Sunneggy a Trockener Stegu. Ten nejfotografovanější pohled je však jednoznačně u jezera Riffelsee, kde se kamenná pyramida pyšně prohlíží v zrcadlové hladině jezera.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Sedm statečných

Horolezci se snažili zdolat vrchol Matterhornu (4487 metrů) po dlouhých osm let. Ten se však vzdal jejich náporu až 14. červenec 1865. Vyžádal si však krutou daň. Prvovýstup před více než 150 lety stál život čtyři horolezce. Nahoru se vydala sedmičlenná skupina horolezců, která si však ani neuměla představit, že v daný den dosáhnou jednoho z největších a zároveň nejtragičtějších úspěchů v dějinách zlaté éry alpinismu…

Byl to boj od začátku až do konce. Výprava v čele s anglickým výtvarníkem Edward Whymper, který se o zdolání Matterhornu pokoušel už mnohokrát po jihozápadním hřebenu. Výprava se tentokrát rozhodla pokusit vystoupat zrádným severovýchodním hřebenem Hörnli. Podařilo se. Radost však trvala jen chvíli.

TIP: Na ledovci Gorner se tyčí futuristická stavba Monte Rosa Hütte, kterou byste při návštěvěWalliských Alp neměli minout. Ve výšce 2795 metrů na místě zvaném Plattje leží technologický unikát, které se i přes svou krátkou existenci (2009) stal legendou. Naskytne se vám od ní také úžasný výhled na Matterhorn zalitý paprsky slunce.

Jeden z unavených horolezců zakopne a spadne ze severní stěny a stáhne i ostatní. Jen dva členové výpravy Taugwalder a Whymper nezachytí. Konopné lano, kterým jsou všichni muži svázáni, však nevydrží. Jen bezmocně sledují, jak jejich kolegové padají dvanáct set metrů do údolí.

Menší bratříček

Kousek od slavného Matterhornu leží i jeho méně známý kolega Klein Matterhorn, na který se můžete nechat vyvézt stomístnou kabinkovou lanovkou ze stanice Trockener Steg. Ve výšce 3820 metrů je doslova přilepená na skále horní stanice lanovky, která se tak stala nejvyšší stanicí lanovky v Alpách. A jak už tomu tak na vrcholcích bývá, i odtud se vám naskytne krásný výhled na slavný slavný Matterhorn a také sousední BreithornMonte Rosa.

Švýcarsko přirozeněPříroda Švýcarska – vodopády, ledovce, bílé štíty, zelené louky, soutěsky.

Švýcarsko nabízí největší rozmanitost na relativně malé ploše. Poznejte 35 nejkrásnějších přírodních úkazů, které můžete najít přehledně na mapě. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: